Bir çocuk ve kadın dergisi olarak Ayine (1875-1876): Osmanlı eğitim tarihi açısından değerlendirilmesi
Ayine (1875-1876), as a journal of women and child an evaluation in terms of Ottoman education history
  1. Tez No: 563459
  2. Yazar: MİNE ERBULMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Tarih, Education and Training, Journalism, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
“Bir Çocuk ve Kadın Dergisi Olarak Ayine (1875-1876): Osmanlı Eğitim Tarihi Açısından Değerlendirilmesi”başlıklı çalışmamızda, 1875 yılında Selanik'te yayımlanan Ayine Dergisi'nin çocuk ve kadın eğitimine bakışı yaygın eğitim bağlamında ele alınmıştır. Çalışmamızın giriş kısmında, bu alan üzerinde yapılan çalışmalardan bahsedilmiş, Ayine Dergisi'nin ortaya çıktığı siyasal ve sosyal zemini tanımak üzere döneme genel bir bakış sağlanmıştır. Akabinde ise yenileşme dönemi Osmanlı yaygın eğitimine dair bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde; Osmanlı basını hakkında bilgiler verilmiş ve Ayine Dergisi kısaca tanıtılmıştır. İkinci bölümde, Ayine Dergisi'nin çocuk eğitimine bakışı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Ayine Dergisin'de kadınlara dair eğitim hususuna değinilmiştir. Çalışmamızda, Ayine Dergisi'nin günümüz alfabesine aktarımı söz konusu olmayıp, bir metin inceleme dizisinin dışında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the approach of Ayine, a journal published in Salonica in 1875, to child and women education and evaluates it in terms of mass education. Introduction of the thesis consists of a general literature review and the political and social context of the time when Ayine had published. Afterwars, information regarding education in the late Ottoman era is given. While the first chapter deals with Ottoman press and introduces Ayine briefly, the second chapter is devoted to Journal of Ayine in detail, specifically its approach to children's education. The third and the last chapter, on the other hand, tackles with the issue of women's education by particularly referring women's opinions on education. This study is neither a transliteration of the Journal of Ayine nor an analyse of the texts it included.