Alüminyum alaşımlarının aşınma davranışları
- Tez No: 56352
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
“ Alüminyum Alaşımlarının Aşınma Davranışları”konulu bu tez, literatür çalışması ve deneysel çalışma şeklinde hazırlanmıştır. Giriş bölümünde, Alüminyumun ve aşınmanın endüstrideki yeri üzerinde durulmuş ve tezin amacı anlatılmıştır. BÖLÜM I' de, Alüminyum ve Alüminyum alaşımlarının tarihçesinden bahsedilmiştir. BÖLÜM II de, Alüminyumun endüstrideki kullanımı anlatılmıştır. BÖLÜM III' de, Saf alüminyumun atom yapısı, yoğunluğu, ısıl iletkenliği, kimyasal özellikleri gibi bilgiler verilmiştir. BÖLÜM IV de, Alüminyum alaşımlarının korozyona karşı mukavemet, şekillendirme kabiliyeti, ekonomiklik gibi özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. BÖLÜM V de, Alüminyum alaşımlarının işlem ve döküm alaşımı olarak sınıflandırılmıştır. BÖLÜM VI' da, Aşınma ve aşınmanın ölçüm yöntemleri, ağırlık farkı metodu, kalınlık farkı metodu, iz değişimi metodu, radyoizotop metodu anlatılmıştır. BÖLÜM VII' de, Aşınma mekanizması tipleri, adhesiv aşınma, abrasiv aşınma, triboksidasyon aşınması, yorulma aşınması ve erozyon aşınması hakkında bilgi verilmiştir. BÖLÜM VII ve BÖLÜM IX' da, sırasıyla aşınmaya etki eden faktörler ve aşınmayıcı önleyici yöntemler anlatılmıştır. BÖLÜM X' da, Aşınma deneyinde kullanılan“crossed-cylinder”deney aparatı ile yapılan testler anlatılmıştır. Kullanılan numuneler (Etial-7, Etial-52, Etial- 53, Etial-60, Etial-61, Etial-44) aşınma davranışları incelenmiştir. BÖLÜM XI' de, Yapılan testin sonuçları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation has been prepared in two main parts, a literature survey and an experimental section. In the introduction section the aim of this study, the importance of the Aluminum alloys and wear in the industry have been presented. Chapters 1 and 2 gives a historical perspective, and introduces the use of Aluminum alloys respectively. Various properties of Aluminum and its alloys have been given in Chapters 3 and 4. A general classification of Aluminum alloys has been given in Chapter 5. The wear mechanisms and the methods of wear measurement such as weight difference, thickness difference, measurement of wear tracts, and the radioisotope method are given in Chapter 6. Chapter 7 introduces the various wear mechanisms such as adhesive, abrasive, tribo- oxidation, fatigue wear, and erosion wear. The factors that effects the wear rate, and methods for protection against wear have been discussed in Chapters 8 and 9. Chapter 10 is an experimental chapter which introduces the crossed-cylinder wear test apparatus, and the Aluminum alloys used for wear tests in this study. The tests results have been discussed in Chapter 1 1.