Yaşlanabilir alüminyum alaşımlarının aşınma davranışları
  1. Tez No: 75260
  2. Yazar: YAVUZ SUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada; Al-Si-Cu döküm ve Al-Mg-Si dövme alaşımlarına uygulanan ısıl ve/veya soğuk işlemlerin, alaşımların aşınma davranışları üzerindeki etkileri incelenmiştir, Al-Mg-Si alaşımı %16 soğuk işlem uygulanarak sertleştirilmiştir. Al- Si-Cu ve Al-Mg-Si alaşımlarına uygulanan ısıl işlem, 525°C de 7 saat süreyle solüsyona alma, akabinde su verme ve 175°C de 16 saat süreyle yaşlandırma aşamalarını kapsamaktadır. Buna ilave olarak Al- Mg-Si alaşımına solüsyona alma işleminden sonra %16 düzeyinde soğuk işlem uygulanıp yaşlandırılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda yaşlandırma işlemi ile iletkenlik değerlerinin arttığı gözlenmiştir. En yüksek iletkenlik değeri solüsyona alma+soğuk işlem +yaşlandırma uygulanmış Al-Mg-Si alaşımında elde edilmiştir. Aynı şekilde yaşlandırma işlemi İle birlikte sertlik ve mukavemet değerleri de artmıştır. Metal-Abrasiv deneyleri sonucu, soğuk işlemin aşınma direnci üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür ve en iyi aşınma direncinin solüsyona alma+soğuk işlem+yaşlandırma uygulanmış Al-Mg-Si alaşımında elde edilmiştir. Bu işlem aşınma direncini %30 düzeyinde arttırmıştır. Metal-Metal aşınma deneyleri sonucu ise, solüsyona alma+soğuk işlem+yaşlandırma uygulanmış Al-Mg-Si alaşımının aşınma direncini %40 düzeyinde arttırdığı saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Aluminium is a high weight metal, with a density of 2.70 gr/cm3 or one-third the density of steel. Although aluminium alloys have relatively low tensile properties compared to steel, their strength-to- weight ratio, as defined below, is excellent. Aluminium is often used when weight is an important factor, as in aircraft and automotive applications. On the other hand, aluminium often does not display an endurance limit in fatigue, so failure eventually occurs even at rather low stresses. Because of its low melting temperature, aluminium does not perform well at elevated temperatures. Finally, aluminium alloys have allow hardness, leading to poor wear resistance. Designation: Aluminium alloy can be subdivided into two major groups, wrought and casting alloys, based on their method of fabrication. Wrought alloys, which are shaped by plastic deformation, have compositions and microstructures significantly different from casting alloys, reflecting the different requirements of the manufacturing process. Within each major group we can divide the alloys into two subgroups; heat treatable and nonheat treatable alloys. Heat treatable alloys are age hardened, whereas nonheat treatable alloys are strengthened By solid solution strengthening, strain hardening, or dispersion strengthening. Aluminium alloys are designated by the numbering system in Table. 1. The first number is specifics the principle alloying elements and the remaining numbers refer to the specific composition of the alloy. Table 1. Designation system of aluminium alloys. The degree of strengthening is given by the temper designation T or H. depending on whether the alloy is heat treated or strain hardened (Table 2.). Other designations indicate if the alloy is annealed (O). solution treated (W), or used in the as-fabricated condition (F). The numbers following the T or H indicate the amount of strain hardening, the exact type of heat treatment, or other special aspects of the processing of the alloy. Table 2. Temper designations for aluminium alloys F As-fabricated (hoi worked, forged, cast, etc.) O Annealed (in the softest possible condition) H Cold worked Hlx - told worked onh. (x refers t