Zayıflama diyetine eklenen Türk kahvesinin antropometrik ölçümler ve lipit profilleri üzerine etkisi
The effect of Turkish coffee added to weight loss diet on anthropometric measurements and lipid profiles
  1. Tez No: 563657
  2. Yazar: NİMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada, zayıflama diyetine eklenen türk kahvesinin antropometrik ölçümler ve lipit profilleri üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Materyal Metot: Çalışmanın materyalini 18-65 yaş arası, BKİ 25 kg/m2 den büyük olan Endokrinoloji Poliklikliniğinden zayıflama amaçlı Diyet Polikliniğine yönlendirilen 176 katılımcı oluşturdu. 176 katılımcı kontrol ve deneme grubu olarak iki gruba ayrıldı. Her bir grup 44 erkek 44 kadın olmak üzere 88 katılımcıdan oluştu. Deney grubu katılımcılara planlanan diyet programlarına ek olarak her gün bir fincan türk kahvesi içilmesi önerildi. Kontrol grubu katılımcılara önerilen diyet programının dışında ek türk kahvesi verilmedi. Kontrol grubundan sadece zayıflama diyetini uygulamaları istendi. Bulgular: Deney ve kontrol gruplarında anlamlı bir kilo kaybı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of Turkish coffee added to the slimming diet on anthropometric measurements and lipid profiles. Material and Method: The material of the study consisted of 176 participants between the ages of 18-65, who were referred to the Dietary Polyclinic for weight loss from the Endocrinology Polyclinic whose BMI was greater than 25 kg / m2.176 participants were divided into two groups as control and experimental group. Each group consisted of 88 participants, 44 male and 44 female. In addition to the planned diet programs, it was recommended to drink a cup of Turkish coffee every day. The control group participants were not given additional Turkish coffee outside the recommended diet program. The control group was asked to apply only slimming diet. Result: A significant weight loss was observed in the experimental and control groups.