Spor bilimleri öğrencilerinin alt ekstremite spor yaralanmaları nedenlerinin betimsel incelenmesi
A descriptive study of lower limb sports injuries causes in sports sciences students
  1. Tez No: 563667
  2. Yazar: MOHAMMED LAYTH MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEŞE ŞAHİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaralanmaların seviyesi son zamanlarda yükselmiş ve sadece sporcuları değil aynı zamanda Spor Bilimleri öğrencileri ve sporla uğraşan diğer insanlar gibi çok çeşitli sporcu gruplarını tehdit eden yaygın bir olgu haline gelmiştir. Dahası, sakatlıklar ve yaralanmalar oyuncuları önemli ölçüde etkilemekte, iyileşmesi zaman alacak hasarlara neden olmakta ve son durumda da sporcuları oynamayı bırakmaya zorlamaktadır. Spor yaralanmaları günümüzde en yaygınlaşmış olmakla birlikte tedavi edilmesi genellikle zor, pahalı ve zaman alıcıdır. Bu nedenle, bu tür spor yaralanmalarını tanımlamak yaralanmaları önlemenin ilk adımıdır. Bu araştırma, çalışılacak vücut bölgesi olarak alt ekstremite ile sınırlandırılmıştır. Bunu göz önünde bulundurarak, çeşitli yaralanma risk faktörleri seçilmiş ve içsel ve Dışsal faktörlere ayrılmıştır. Araştırma problemi, alt ekstremitede hangi üye, tür ve yaralanma faktörünün en yaygın olduğunu tanımlamaya odaklanmıştır. Verileri toplamak için Ankara Devlet Üniversitelerindeki (Ankara, Gazi ve Hacettepe Üniversiteleri) Spor Bilimleri lisans öğrencilerine anket uygulanmıştır. Sonuçlara göre, araştırma ayak ve ayak bileğinin yaralanma sıklığının en yüksek (%49,04) olduğu bölgeler olduğunu, ayak bileği burkulmasının en sık görülen yaralanma türü olduğunu ve Dışsal etkenlerin (%60.408), içsel faktörlere (%39.591), oranla yaralanmalara daha fazla neden olduğu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Recently the level of injuries have increased becoming a widespread phenomenon that treatens not only athlets, but several groups of sports players, such as Physical Education students and other sports practicers. Moreover, injuries affect the players substantially, causing damages that will take time to recover and in last case, obliging them to stop playing. The sports injuries are one of the most common nowadays and treating them is often difficult, expensive and time consuming. Thus, identifying them is the first step to the prevention. This research delimited the lower limb extremity as the region of the body to be studied. Considering that, several risk factors of injuries were selected and they were divided into internal and external factors. The research problem focused on describing which member, kind and factor of injury in the lower limb is the most common. In order to collect the data it was apllied a questionnaire to the Physical Education undergraduation students in Ankara Public Universities (Ankara, Gazi and Hacettepe Universities). On the results the research appointed that the feet and the ankle are the ones with highest incidence (%49,04) of injuries, with ankle sprain as the most seen injury and the external factors (%60.408) causing more injuries than the internal (%39.591) ones.