Kıl keçisi oğlaklarının doğum ağırlığı verilerinde farklı normal dağılım metotlarının incelenmesi
Evaluation of different normal distribution methods in birth weight data of hair goat kids
  1. Tez No: 563687
  2. Yazar: FATMA YELİZ OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, gerçek veriler kullanılarak, verilerin normal dağılım gösterip göstermedikleri bazı normallik testleri, çarpıklık ve diklik-basıklık katsayıları ve histogram grafikleri ile incelenmiştir. Çalışmada, Karaman İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği kayıtlarından alınan, 4846 Kıl Keçisi oğlağının doğum ağırlığı verileri kullanılmıştır. Normallik analizi, SPSS ve Minitab istatistik paket programları ile yapılmıştır. Oğlakların doğum ağırlığı verileri ana veri seti olmak üzere, her defasında rasgele seçimle farklı n büyüklüklerinde 12 adet veri seti oluşturulmuştur. Sonra bu farklı n büyüklüklerindeki verilerin normal dağılım gösterip göstermedikleri araştırılmıştır. Her n büyüklüğündeki veri seti iki istatistik programında bulunan normallik testleri ile incelenmiştir. Küçük n büyüklüklerinde, çarpıklık ve diklik-basıklık katsayıları ve normallik testleri ile daha sağlıklı sonuçlar alınırken n büyüklüğü arttıkça bunlara göre karar vermenin hatalı olacağı, histogram grafikleri ile karar vermenin doğru olacağı anlaşılmıştır. Sonuç olarak, normallik testleri veya normallik kontrolü için kullanılan katsayıların n büyüklüğüne duyarlı olduğu, küçük n büyüklüklerinde normallik testlerinin kullanışlı olduğu ancak büyük n büyüklüklerinde histogram grafiğinden yararlanmak gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, by using real data, some normality tests that the data show normal distribution were examined with skewness and kurtosis coefficients and histogram graphs. In this study, the birth weight data of 4846 the Goat kids taken from the records of the Association of Sheep and Goat Breeders of Karaman Province were used. The normality analysis was performed with SPSS and Minitab statistical package programs. Birth weight of Goat kids data including main data sets, 12 sets of data in different size n was formed by random selection each time. Then, it was investigated whether the data in these different n sizes showed normal distribution. The data set of each n size was analyzed by normality tests in two statistical programs. Smaller size, skewness and kurtosis coefficients and normality tests to obtain healthier results when n size increases with the decision of the decision will be wrong, it is understood that the decision will be accurate with histogram graphics. As a result, it was concluded that the coefficients used for normality tests or normality were sensitive to the size of n, normality tests in small n sizes were useful but histograms of large n sizes should be used.