Bazı zayıf asitlerin değişik çözgen ortamlarında ve farklı sıcaklıklardaki dissosiyasyon sabitlerinin tayini
Determination of dissociation constants of some weak acids in different solvents and different temperatures
- Tez No: 56373
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BERKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
II ÖZET Bu çalışmada bazı zayıf asitlerin değişik çözücü ortamlarında, değişik sıcaklıklardaki dissosiyasyon derecesi incelendi. Ayrıca bu asitlerin farklı sıcaklıklarda, değişik çözücülerdeki çözünme entalpileri hesaplandı. Bugüne kadar yapılan çalışmalardan farklı olarak kullanılan asitleri kuvvetli yada zayıf şeklinde bir sınıflandırma yapmadan bu asitlerin molar iletkenliklerinin konsantrasyonla değişimi; A = A0-(p + QAo)VC şeklinde ifade edilen Debye-Hückel-Onsager bağıntısı ile irdelendi. Bu irdelemenin sonunda A= f (VC ) değişiminin bir parabol olduğu gözlendi. Bu parabolün En Küçük Kareler Yöntemi kullanılarak yapılan bilgisayar programı ile Ac eksenini kestiği nokta, incelenen asitin sonsuz seyreltikteki limit molar iletkenlik (Aq) değeri bulundu. Daha sonra bu asidin (Ac/Ao) oranından (a) dissosiyasyon derecesi bulundu. İncelenen asitlerin Ka dissosiyasyon sabiti ise, Oswalt Seyrelme Kanununun öngödüğü şekilde hesaplandı. Bu çalışmada ayrıca asitlerin çözücü içindeki dissosiyasyon entalpileri üzerine sıcaklığın etkisi incelendi. İn Ka = f(l/T) eğrisinin eğiminden dissosiyasyon entalpisi, AH0, hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this dissociation degrees of some weak acids were investigated in different solvent medium and under varying temperature conditions. Also the solution enthalpies of these acids were determined at different temperatures. Without classifying the acids as weak and strong like in previous works, we determined the molar conductance of these acids with respect to concentration charge by using Debye-Hiickel-Onsager equation: A = Ao-(P-QA0)VC As a result of these measurements, we observed that A= f (VC) relationship has parabolic behavior. The Least Square Method which was adapted for the analysis of the data obtained. The obtained parabolic graph was extrapolated with the acid of computer in order to find, the limiting molar conductance value A0, of the investigated acids at infinite dilution conditions. Later, on from the ratio of ( Ac/ A0) we calculated dissociation degree (a) of these acids. The dissociation constants of the investigated acids were calculated according to Oswald dilution law. In addition we also investigated the effect of the temperature on dissociation enthalpies of these acids in different solvents. From the slope of the linear graph InKa = f(l/T) dissociation enthalpies, AH0, of these acids were calculated.