Effects of neuroticism and caregiver burden on caregivers'depressive symptoms and well-being: Moderating role ofdispositional mindfulness
Nevrotiklik seviyesinin ve bakıcı yükünün hasta yakınlarının iyi oluş haline etkisi: Farkındalık seviyesinin düzenleyici (Moderatör) rolü
  1. Tez No: 563743
  2. Yazar: BERKAY KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BOZO ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Farkındalık, her anın bilincinde olmak, o ana dikkat etmek ve hem bilinçliliği hem de dikkati hatırlamak anlamına gelir. Çalışmanın amacı, farkındalığın, nevrotiklik ile bakıcı psikolojik ve fiziksel iyi oluş hali arasındaki ilişkilerde koruyucu bir rolü olup olmadığını ve bakıcı yükü ile bakıcı psikolojik ve fiziksel iyi oluş hali arasındaki ilişkilerde koruyucu bir rolü olup olmadığını Türkiye örnekleminde araştırmaktır. Bu çalışmaya katılanlar ciddi zihinsel hastalık tanısı alan hastaların bakıcılarıydı ve örneklem 121 bakıcıdan oluşuyordu. Korelasyon analizlerinin bulgularına göre, bakıcı yükünün, bakıcı iyi oluş hali (temel ihtiyaçlar), bakıcı iyi oluş hali (yaşamsal faaliyetler) ve farkındalık ile anlamlı ve negatif, depresyon ve nevrotiklik ile anlamlı ve pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Nevrotiklik, farkındalıkla negatif korelasyon gösterirken, depresyon ile pozitif korelasyon göstermiştir. Ayrıca, bakıcı iyi oluş hali (yaşamsal faaliyetler) ve bakıcı iyi oluş hali (temel ihtiyaçlar) ile Nevrotiklik arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Farkındalık, bakıcı iyi oluş hali (temel ihtiyaçlar), bakıcı iyi oluş hali (yaşamsal faaliyetler) ile pozitif ve depresyon ile negatif korelasyon göstermiştir. Moderasyon analizlerinin bulgularına göre, farkındalık, nevrotiklik ve bakıcı iyi oluş hali (yaşamsal faaliyetler) ve bakıcı yükü ve bakıcı iyi oluş hali (temel ihtiyaçlar) arasındaki ilişkiyi olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilemiştir. Bununla birlikte, farkındalığın, bakıcı yükü ile depresyon, nevrotiklik ve depresyon, bakıcı yükü ve bakıcı iyi oluş hali (yaşamsal faaliyetler) ve nevrotiklik ve bakıcı iyi oluş hali (temel ihtiyaçlar) arasındaki ilişkilerde düzenleyici rolü anlamlı çıkmamıştır. Bu çalışmanın bulguları, klinik etkileri ve güçlü yönleri ve sınırlılıkları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dispositional mindfulness means being aware of each moment, paying attention to the moment, and remembering both awareness and attention. The main aim of the current dissertation was to investigate whether dispositional mindfulness is a protective factor in the associations of neuroticism with caregiver psychological and physical well-being, and the associations of caregiver burden with caregiver psychological and physical well-being in the Turkish context. Participants of this study were caregivers of patients diagnosed with severe mental illness, and the sample was composed of 121 caregivers. Findings of the correlational analyses indicated that caregiver burden was negatively correlated with caregiver wellbeing (basic needs), caregiver wellbeing (activities of living), and mindfulness, whereas positively correlated with depression, and neuroticism. Neuroticism was negatively correlated with mindfulness, and positively correlated with depression. Also, there was no significant association of neuroticism with caregiver wellbeing (activities of living) and caregiver wellbeing (basic needs). Mindfulness was positively correlated with caregiver wellbeing (basic needs), caregiver wellbeing (activities of living), and negatively correlated with depression Findings of the moderation analyses revealed that dispositional mindfulness moderated the associations between neuroticism and caregiver wellbeing (activities of living), and caregiver burden and caregiver wellbeing (basic needs). However, dispositional mindfulness did not moderate the associations between caregiver burden and depression, neuroticism and depression, caregiver burden and caregiver wellbeing (activities of living), and neuroticism and caregiver wellbeing (basic needs). The findings, clinical implications, and strengths and limitations of the current study were discussed based on the literature.