Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında görevli uzman yardımcılarının sosyal hizmet mesleği ve disiplini ile sosyal hizmet uzmanlarının mesleki rolleri hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examination of the views of the assistant experts in the Ministry of Family and Social Policies on the social work profession and discipline and the professional roles of social workers
- Tez No: 563762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ DEMİRÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, İşletme, Public Administration, Social Services, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın konusu (Mülga) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda görevli uzman yardımcılarının; sosyal hizmet kavramı, amaçları, işlevleri, uygulama alanları ile sosyal hizmet uzmanlarının rolleri hakkındaki bilgileri, deneyimleri ve görüşlerinin incelenerek betimlenmesidir. Araştırmada uzman yardımcılarının sosyal hizmet kavramı, amaçları, işlevleri, uygulama alanları ile sosyal hizmet uzmanlarının rolleri hakkındaki bilgilerinin, bu konulardaki deneyimlerinin, düşünce ve görüşlerinin ne olduğu öğrenilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca uzman yardımcılarının Bakanlıkta çalışırken hangi bilgilere ihtiyaç duydukları ve bu bilgilere nasıl ulaştıkları ile Bakanlıkta çalışmak hakkındaki düşünce ve önerilerinin öğrenilmesi de amaçlanmıştır. Araştırma 2018 yılı Nisan-Aralık ayları arasında Ankara'da (Mülga) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda görevli uzman yardımcılarıyla yürütülmüştür. Araştırmanın problem ve amacına uygun olarak nicel verilerle tarama yönteminde tanımlayıcı bir tasarım tercih edilmiştir. Bu kapsamda uzman kişilerin görüşleri alınarak hazırlanan soru formu aracılılığıyla araştırmaya katılımda gönüllü olan 52 uzman yardımcısına ulaşılarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler frekans, ortalama ve yüzde dağılımları teknikleri ve IBM SPSS 23.0 paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunun sosyal hizmetle ilgili tüm konularda bilgi eksikliği olduğu ve bu bilgiye erişimde idareciler ile diğer uzmanlardan yararlanma oranının düşük olduğu görülmektedir. Araştırmaya katılanların sosyal hizmetin amaçları arasında en çok bildiği ve deneyimlediği amaç sosyal politika geliştirmektir. En çok bilinen ve çalışma deneyimi olan işlev ise danışmanlık olup; işlev ve rolleri ile ilgili görüş ve öneri geliştirmekte zorlandıkları görülmüştür. Çocuk koruma alanında bilgi ve deneyimler diğer uygulama alanlarına göre fazladır. Araştırmaya katılanların çalıştıkları alanlarda özel eğitimlere ihtiyaç duydukları görülmektedir. Araştırma sonunda (Mülga) ASPB kariyer uzmanlarının eğitimleri ve yetiştirilmeleri ile istihdamlarına yönelik elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir. Anahtar Sözcükler Sosyal hizmet, kariyer uzmanlığı, uzman yardımcısı, eğitim, istihdam.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is to describe the knowledge, experiences and opinions of the assistant experts working in the Ministry of Family and Social Policies (Abrogated) about the concept, aims, functions, application areas and roles of social workers. In this research, it is aimed to learn the knowledge, experiences, thoughts and opinions of the assistant specialists about the concept of social work, aims, functions, application areas and roles of social workers. In addition, it is aimed to find out what information the assistant experts need when they are working in the Ministry and how they have access to this information and their thoughts and suggestions about working in the Ministry. The research was carried out between April-December 2018 with the assistant experts working in the Ministry of Family and Social Policies (Abolished) in Ankara. In accordance with the problem and purpose of the research, a descriptive design was preferred in the screening method with quantitative data. In this context, the data was obtained by the help of a questionnaire prepared by taking the opinions of experts and 52 assistant experts who volunteered to participate in the research. The data were analyzed with frequency, average and percentage distributions techniques and IBM SPSS 23.0 package program. According to the results of the research; it is seen that the majority of the participants have a lack of information on all issues related to social work, and the rate of benefiting from knowledge of the administrators and other experts of participiants is quite low about accessing to the necessary information. Among the goals of social work, the aim that the research participants know and experience the most is to develop social policy. While most known and working experienced function is consulting; it was found that the participants had difficulty in developing opinions and suggestions about their functions and roles. Knowledge and experience in the field of child protection is higher than in other areas of application. It is seen that the participants of the research need special training in the fields they work. As a result of the research, suggestions were developed in line with the results obtained for the training and employment of the career experts in MoFSP (Abolished). Key words Social work, career expertise, assistant expert, education, employment.