Erken evre lavra endoparazitoiti apanteles galleriae (wilkinson) (hymenoptera; braconidae)'nin iki konak lepidoptera türü ile etkileşmesi
- Tez No: 56378
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GÜLEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ERKEN EVRE LARVA ENDOPARAZİTOİTİ Apanteles gali eri a e (WILKINSON) (HYMENOPTERA; BRACONIDAE)'NİN İKİ KONAK LEPIDOPTERA TÜRÜ İLE ETKİLEŞİMLERİ ÖZET Koinobiont, soliter, erken evre larva endoparazitoiti olan Apanteles galleriae (WILKINSON)'nin; iki Lepidopter türü, Büyük Balmumu Güvesi, Galleria mellonella (L.) ve Küçük Balmumu Güvesi, Achroia grisella (Fabr.) ile etkileşimleri, 25 ± 1°C sıcaklık, % 60 ± 5 nisbi nem ve 12:12 (Aydınlık: Karanlık) fotoperyot uygulanan laboratuvar şartlarında incelenmiştir. Parazitoit ergin öncesi gelişimini üç farklı larval gelişim evresi geçirerek G. mellonella da 26-28, A. grisella da 25-27 günde tamamlamıştır. Parazitotin preovipozisyon dönemi yoktur. İlk 24 saat içinde bir dişi 10-20 kadar yumurta bırakabilmektedir. Dişilerin Ovipozisyon süresi 3-8 saniyedir. Erkek ve dişiler ergin oldukları gün çiftleşebilirler. Çiftleşme süresi ortalama 23 saniye sürmektedir. Parazitoitin ergin boy büyüklüğü konağa bağlı olarak değişmiştir. G. mellonella nın konak olarak kullanılması halinde elde edilen dişi ve erkeklerin ortalama boyları sırası ile 3.01 ve 2.59 mm olurken, A. grisella da aynı değerler sırası ile 2.84 ve 2.51 mm olarak tesbit edilmiştir. Ergin hayat uzunluğu erginlerin çiftleşmiş olup olmamasına ve cinsiyete göre değişmiştir. Çiftleşmiş olanlar çiftleşmemiş olanlardan erkekler dişilerden daha uzun yaşamaktadır. Ergin hayat uzunluğunda mevsimsel varyasyon tesbit edilmiştir. Parazitoitin konak tercihinde konak türü ve parazitoit sayısı etkili olmaktadır. A. galleriae denenen konaklardan daha ziyade A. grisella yi tercih etmiştir. Bir dişi parazitoitten ergin hayatı boyunca elde edilen toplam ergin sayısı, konak türüne bağlı olarak çok az değişiklik göstermiştir. Konak olarak G. mellonella ve A. grisella kullanılması halinde bir dişi parazitoitten elde edilenortalama ergin sayısı sırası ile 232 ve 239 olarak tesbit edilmiştir. Parazitoitin yaşı arttıkça veriminin düştüğü, oğul döldeki erkek oranının arttığı, en yüksek oğul döl veriminin ergin hayatın ilk iki haftasında olduğu belirlenmiştir. Parazitoit veriminin aynı Dişi Eşdeğeri Konağı (DEK) (Döllenmiş bir konak dişisinin Ergin hayatı boyunca meydana getirdiği erken evre larvalar) parazitleyen parazitoit sayısına ve DEK sayısına bağlı olarakta değiştiği bulunmuştur. Aynı DEK'i parazitleyen parazitoit sayısındaki artış dişi başına düşen oğul döl verimini ve oğul döldeki erkek oranını düşürmüştür. DEK sayısındaki artış ise dişi başına düşen verimi ve oğul döldeki erkek oranını yükseltmiştir. Parazitoit ve DEK sayısındaki birlikte artış her iki konak türünde dişi başına düşen verimi düşürmüş, oğul döldeki erkek oranını yükseltmiştir. Düşük sıcaklık (+ 6 °C) parazitoitin ergin hayat süresini ve verimi önemli ölçüde etkilemiştir. Düşük sıcaklıkta parazitoit erginlerinin bir hafta sonra % 85.27 si 15.ci günde ise tamamı ölmüştür. Düşük sıcaklıkta tutulma erginlerin oğul döl verimini ve oğul döldeki dişi oranını önemli ölçüde düşürmüştür. Parazitoitleri yetiştirmede kullanılan Konağın doğal besin kalitesindeki değişme; parazitoitin ergin öncesi gelişme süresini uzatmış, oğul döl verimini düşürmüş, ergin hayat uzunluğunu önemli ölçüde kısaltmış ve ergin boy büyüklüğünü de küçültmüştür. Besin kalitesindeki değişme ergin öncesi gelişme süresini erkeklerde 25 günden 30 güne, dişilerde 27 günden 33 güne uzatmıştır.
Özet (Çeviri)
THE INTERACTIONS OF THE EARLY INSTAR LARVAL ENDOPARASITOID Apanteles galleriae (WILKINSON) (HYMENOPTERA; BRACONIDAE) WITH ITS TWO LEPIDOPTERA HOSTS SPECIES ABSTRACT The interactions of koinobiont, solitary, early instar larval endoparasitoid Apanteles galleriae (WILKINSON) with its two Lepidopterous host species, Greater Wax Moth, Galleha mellonella (L.) and Small Wax Moth, Achoria grisella (Fabr.), were investigated under the laboratory conditions of 12 h light-12 h dark photoperiodic cycle at 25+ 1 °C and 60±5% relative humidity. The parasitoid with three different larval instars completed its immature developmental period within 26-28 days when it was reared on G. mellonella and in 25-27 days on A. grisella. The preoviposition period of the parasitoid was not found. In the first 24 hours, of their adult females were able to lay about 10 to 20 eggs. Duration of oviposition of the females was 3-8 seconds. Males and females could mate soon after adult emergence, and duration of copulation was about 23 seconds. Adult size of the parasitoid was varied depending on the host. As the average size of females and males obtained from G. mellonella were 3.01 and 2.59 mm, respectively, those of the parasitoids reared on A. grisella were 2.84 mm for females and 2.51 mm for males. Adult life span of parasitoids varied depending on whether they had mated or not, and sex of the individuals. Mated adults lived longer than unmated ones and male adults lived longer than females. A seasonal variation was found in adult life span of the parasitoids. The host species and the number of parasitoid tested were effective on the host preference of the parasitoid. A. galleria prefered A. grisella as host rather than G. mellonella. Number of progenies produced by a female through the adult life showed very little variations depending on the hostVI species. The mean progeny productions of a female parasitoid from G. mellonella and A. grisella were found as 232 and 239, respectively. Increase in the age of the female parasitoid resulted in decrease in fertility, but increased males in progeny. The highest progeny production from females was obtained in the first two weeks of their adult lives. It was found that the fertility of the parasitoid was varied depending on the number of parasitoid which parasitised the same female equivalent host (FEH) and the number of FEH. (FEH: the total early instar larva produced by a female host through its adult life). Increase in the number of parasitoid which parasitised same FEH were decreased the progeny production in each female and the rate of males in progeny. However, increase in FEH number increased fertility in each female and the rates of males. Increase in both FEH and parasitoid number decreased the fertility of female and increased the rates of males in both host species. Low temperature (+ 6°C) influenced life span and fertility of the parasitoid significantly. At low temperature, 85. 27 % of adult parasitoids died within a week and all died in 15 th day. Low temperature storage decreased the fertility of adults and the rate of females in progeny significantly. The variation in natural food quality of host increased immature development time, decreased fertility, shortened the life span considerably and decreased the size of parasitoids. The variation of food quality prolonged the immature development time of the parasitoid from 25 to 30 days in males and from 27 to 33 days in females.