Yeni kamu yönetimi çerçevesinde algılanan örgütsel desteğin örgütsel özdeşleşme ile ilişkisi: Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü örneği
The relationship between perceived organizational support and organizational identification within the framework of new public administration: The case of Mani̇sa Provincional Foresty and Agriculture Administration
  1. Tez No: 563801
  2. Yazar: OZAN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geleneksel kamu yönetiminden, yeni kamu işletmeciliğine geçişle birlikte kamu sektöründe yapısal, örgütsel ve personel sistemi açısından değişimler yaşanmıştır. Bu süreçte odak nokta politikadan yönetime doğru kayarken, hiyerarşi yerini yatay kurum yapısına bırakmış; sonuç odaklılık, hizmette esneklik ve kaynak kullanımında tasarrufun önemi artmıştır. Bu yapı ile birlikte kamu personel rejimi yerini insan kaynakları yönetimine bırakmıştır. İnsan kaynağının kullanımı alanında yaşanan bu değişim çerçevesinde kamu personelinin örgütsel özdeşleşmesinin artırılmasına yönelik önlemler alınmaya başlanmış ve personelin örgütsel destek algısını artırıcı politikalar üretilmeye başlanmıştır. Bu noktadan hareketle hazırlanan araştırmada yeni kamu işletmeciliği etkisiyle oluşan insan kaynakları yönetimi anlayışı çerçevesinde kamu personelinde örgütsel destek algısının örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde çalışan 423 kişiye Sosyodemografik Bilgi Formu, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği'nden oluşan veri toplama aracı uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 23.00 kullanılmış olup, veri analizinde betimleyici istatistikler ile birlikte Pearson korelasyon, regresyon, t-test ve ANOVA tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kamu personelinde örgütsel destek algısı örgütsel özdeşleşmeyi artırmaktadır. Bununla birlikte küçük yaş gruplarında ve genel olarak kamu ve işletme tecrübesi düşük olan bireylerde örgütsel destek algısının yüksek, örgütsel özdeşleşmeninse düşük olduğu belirlenmiştir. Evli ve çocuk sayısı fazla olan çalışanlarda örgütsel özdeşleşme düzeyi yüksektir. Öğrenim durumu açısından yapılan değerlendirmedeyse lisans mezunlarının örgütsel özdeşleşme düzeylerinin ilköğretim ve lise mezunları ile birlikte lisansüstü mezunlarından daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the transition from traditional public management to new public management, changes have been experienced in the public sector in terms of structural, organizational and personnel system. In this process, while the focus shifted from policy to management, the hierarchy was replaced by the horizontal institutional structure; result-oriented, flexibility in service and the importance of saving resources. With this structure, the public personnel regime has been replaced by human resources management. Within the framework of this change in the use of human resources, measures have been taken to increase the organizational identification of public personnel and policies have been started to increase the perception of organizational support of personnel. In this study, it is aimed to investigate the effect of the perception of organizational support on organizational identification within the framework of the human resources management approach created by the new public management effect. For this purpose, the data collection tool consisting of Sociodemographic Information Form, Perceived Organizational Support Scale and Organizational Identification Scale were administered to 423 people working in T.C. Manisa Provincial Directorate of Agriculture and Forestry, Ministry of Agriculture and Forestry. SPSS 23.00 was used for the analysis of the research data, and descriptive statistics, Pearson correlation, regression, t-test and ANOVA techniques were used in the data analysis. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings of the research, the perception of organizational support among public personnel increases the organizational identification. However, it was determined that organizational support perception and organizational identification were low in small age groups and individuals with low public and business experience in general. The level of organizational identification is high among the employees who are married and have more children. In terms of educational status, it was determined that organizational identification levels of undergraduate graduates were higher in graduate and high school graduates together with primary and high school graduates.