Alfieri tipi (edge-to-edge ) mitral kapak onarımın orta dönem klinik ve ekokardiyografik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mid-term clinical and echocardiographic outcomes of Alfieri (edge-to-edge) mitral valve repair
- Tez No: 563967
- Danışmanlar: UZMAN UFUK ÇİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Genel populasyon tarandığında orta veya ciddi valvuler kalp hastalıkları %2.5 duzeylerindedir. Avrupa'da 25 ülkeyi kapsayan Euro-Heart calışmasına göre mitral kapak yetmezlikleri sıklık açısından aort darlığından sonra en sık gozlenen kapak patolojisidir. Son yıllarda, mitral kapak onarım (MVO) operasyonları, mitral kapak replasmanlarına (MVR) oranla goreceli olarak daha düşük morbidite ve mortalite, sol ventrikul fonksiyonlarının daha iyi korunması ve yaşam kalitesi,düşük tromboembolizm ve inme oranları, endokardite rezistans ve daha iyi reoperasyonsuz uzun sureli yaşam oranları nedeni ile oncelikli tercih edilen operatif teknik olarak, kalp cerrahisinde yerini almıştır
Özet (Çeviri)
When the general population is screened, moderate or severe valvular heart disease is 2.5%. According to the Euro-Heart study in 25 countries in Europe, mitral valve insufficiency is the most common valve pathology after aortic stenosis. In recent years, mitral valve repair (MVO) operations have relatively lower morbidity and mortality compared to mitral valve replacements (MVR), better preservation of left ventricular function and quality of life, lower thromboembolism and stroke rates, endocarditis resistance and better long-term As a preferred operative technique due to survival rates, it has taken its place in cardiac surgery.