Reliability analysis of a complex system under uncertainty and failure event dependency
Karmaşık bir sistemin belirsizlik ve hataların bağımlılığı altında güvenilirlik analizi
- Tez No: 563968
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ESRA ALBAYRAK, YRD. DOÇ. DR. TUNCAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Industrial and Industrial Engineering, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Güvenilirlik, tüm sistemlerin emniyetli çalışmasının temel unsurudur. Güvenilirlik analizinin amacı, başarısızlık olasılığının ölçülmesi ve aynı zamanda koruyucu bariyerinin nicelleştirilmesidir. Bu engeller, sistemi arızalardan korumak için tasarlanmıştır. Gelişmekte olan dünya ekonomisi, sistemlerin artan karmaşıklığı ve artan veri isleme yetisi ile birlikte, sistem güvenilirliği konsepti, hizmet kullanılabilirliğini, organizasyonel ve insan güvenilirliğini, karmaşık sistemlerin belirsizliğini, ağ sistemi güvenilirliğini de içerecek şekilde genişlemiştir. İnsan performansı, karmaşık sistemlerin geliştirilmesi ve işleyişinde önemli bir rol oynar, bu açıdan insan hatalarının karmaşık sistem performansı üzerinde ciddi etkileri olduğu açıktır. Tüm mühendislik sistemleri, insan gayretiyle yaratılmış olduğundan, sistem başarısızlıklarının önemli bir kısmının, cehalet, ihmal veya beceriksizlik gibi insani nedenlere bağlı olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır. İnsan Güvenilirlik Analizi (İHD) teknikleri imalat, ulaşım, askeri veya ilaç gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. İnsan Güvenilirliği (İG), insan hataları ciddi olumsuz sonuçlara neden olabileceğinden, son derece önemli bir kavramdır. Sağlık hizmetleri sektörü, çoğu insan uygulamaları, kararları ve işlemleri içerdiği için insan güvenilirliği değerlendirmesi gerektiren temel alanlardan biridir. Bu çalışma, çeşitli sağlık hizmetleri operasyonları için belirlenen ve analiz edilen tüm olası performans etkileyen faktörler (PIF) arasında tam bir nedensel ilişki modeli oluşturarak klinik hataya yol açan davranışların detaylı bir temsilini çizmeyi amaçlamaktadır. İG çalışmalarının en önemli sorunu, hatalı olay olasılığının ve sonuçlarının sayısal ölçümlerinin olmamasıdır. Bu bağlamda, İnsan Güvenilirliğinde nicel bir risk değerlendirmesi sağlamak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Ancak insan hatasının doğası, bileşen belirsizliğinin doğasından, içerdiği belirsizlikler açısından oldukça farklıdır. İnsan performansı veya davranışları ve bunların dinamik dünyaya ve sosyo-teknik çevreye bağımlılıklarının net bir şekilde anlaşılması gereklidir. İnsan davranışları birçok farklı faktörden etkilenebilir. Ayrıca bu faktörler, insan davranışının farklı aşamaları arasındaki bağlantı olabilir. Bu nedenle, PIF'lerin iyi bir şekilde haritalanması, insan davranışının anlaşılmasında temel kaygılardan biridir. Bu bağlamda, Bulanık Bilişsel Haritalar (FCM), insan davranışlarını ve ardındaki tüm nedenleri açık bir şekilde anlamak için kullanılmıştır. Bu bağlamda, sağlık hizmetlerinde farklı alanlarda, yüksek risklerle çalışan dört doktor tüm PİF'leri değerlendirmiştir. Nedensel ilişkiler farklı α kesileri kullanılarak bir duyarlılık analizi ile elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. Gerçek hayattaki kararlarda, karar vericilerin uzman görüşlerine güven düzeyleri farklı olabilir. Bu çalışmada kullanılan duyarlılık analizi, karar vericilere, yargıdaki belirsizliğin çözümün sağlamlığını nasıl etkileyebileceğini açıklayan bir bakış açısı sağlar.
Özet (Çeviri)
Reliability is the fundamental element of safety operation of all systems. The aim of reliability analysis is to quantify the failure probability and its protective barriers. These barriers are intended to protect the system from failures. Along with the emerging world economy, the growing complexity of systems and the advantage of increasing computational power, system reliability concept expanded to involve service availability, organizational and human reliability, uncertainty of complex systems, network system reliability. Human performance plays a significant role in developing and operating complex systems. Hence it is obvious that human errors have serious effects on complex systems' performance. All engineering systems are created by human endeavor, so it is actually suitable to claim that most of the system failures are due to human causes as ignorance, negligence or ineptitude. Human Reliability Analysis (HRA) techniques are used in different fields such as manufacturing, transportation, military or medicine. Human Reliability (HR) is a highly important notion as human errors may cause serious adverse consequences. Healthcare services sector is one of the major fields that require human reliability assessment as most of the applications involve human handling, decisions and processing. This study aims to draw a complete representation of doctors' behavior leading to clinical error by acquiring a complete causal relation model between all possible performance- influencing factors (PIFs) in healthcare operations which have been determined and analyzed for various healthcare operations. A major problem of HR studies is the lack of numerical measures of the likelihood of an erroneous event and its consequences. In these conditions, many methods have been developed to provide a quantitative risk assessment for HR concept. On the other hand, the nature of human error differs from the nature of component failure with the uncertainties involved. It is requisite to develop a clear understanding of human performance or behavior and their dependence on dynamic context and socio-technical environment. Human behavior can be affected by many different factors; furthermore these factors can be the connection between different stages of human behavior. Therefore a good mapping of PIFs is one of the essential concerns of understanding human behavior. In this context, Fuzzy Cognitive Maps (FCM) have been used to procure an explicit understanding of human behavior and all of the reasons relying under that behavior. In this respect, four doctors working in different high-risk healthcare fields evaluated all PIFs. The causal relationships are obtained and evaluated through a sensitivity analysis using different α-cuts. In real-life decisions, decision-makers / experts may have different confidence levels on their judgments. Sensitivity analysis procures decision-makers, a perspective that explains how the fuzziness in judgment may affect the solution robustness.