İstikrarlı kalkınmada vergi gelirlerinin rolü ve önemi
The role and importance of tax revenues in consistent economic development
  1. Tez No: 563972
  2. Yazar: FATMA DAVARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA KANDİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İstikrarlı kalkınmada vergi gelirlerinin rolü ve önemi isimli çalışmayı seçişimde; vergi gelirleri ve kalkınma arasında nasıl bir ilişki olduğunu sergileme isteği etkili olmuştur. Gelişmekte olan bir ülkede, kalkınmayı gerçekleştirebilecek ana sektör konumundaki kamunun, bu doğrultuda yapacağı harcamaların finansmanı için düzenli mali kaynaklara gereksinimi olduğu gerçeği daime dikkate alınmıştır.Her ne kadar devletin gelirleri arasında borçlanma ve emisyon yer alsa da, bu kaynakların gelişmekte olan ülkelerde kalkınmanın finansmanını sağlayabilmesinin belli varsayımlara dayalı olması, devleti daha güvenli gelir kaynaklarını aramaya yöneltmiştir.Bu doğrultuda devletin vergilendirme yetkisini kullanarak elde ettiği vergi gelirlerinin bir yandan kamu harcamaları için yeterli geliri düzenli olarak sağlaması, bir yandan da ekonomik ve sosyal amaçlar için kullanabilmesi kalkınma ve vergi gelirleri arasındaki ilişkiyi güçlendirmektedir.Nitekim, bu durumun kalkınma planları ve vergi gelir istatistiklerine bağlı olarak, Türkiye için tarihsel bir bakış açısıyla incelendiği çalışmada; kuruluş yıllarından günümüze kadar kalkınma süreci ile vergi gelirlerinin etkileşim içerisinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The motive behind choosing 'The Role and Importance of Tax Revenues in Consistent Economic Development', as my thesis subject, was to investigate the relation between tax revenue and the development. In an developing country, the public sector which is the only power having the ability to ensure economic development needs satable financial sources for the expenditures during the developing process. Debt and emission are also the revenues of the state.In developing countries, the states were directed to explore more confident revenues as their ability depends considerably on several assumptions in providing the finances for development. By this way, tax revenues which are gained by public taxation authority do not only supply adequate income for public expenditures, but also are used for the achivement of both tax revenues and economic development. As matter of fact, by means of my study in which this reality was closely examined using the developing plans and tax revenue statistics from the historical point of view for Turkey, it can be stated easily that there is asignificant interaction between developing process and the tax revenues from the foundation of the young republic up to the present time.