Kesirsel difüzyon denkleminin schrödinger denklemi ile ilişkilendirilmesi ve kesirsel matematikle çözümlerinin incelenmesi
The relationship of the fractional diffusion equation with the Schrödinger equation and investigation of the solutions with fractional mathematics
- Tez No: 563986
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK AKTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM OYLUMLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Karmaşık fiziksel sistemlerin dinamiğini tasvir etmekte standart matematiksel fiziğin yetersizliği ve stokhastik sistemleri gerçeğe yakın tasvir eden kesirsel matematiğin önemi matematiksel fizikte bazı diferansiyel denklemlerin kesirsel matematikle çözümlerinin yapılabileceğini göstermiştir. Kesirsel matematik, sıradan mertebeli türev ve integrallerin uygulamaları ve aydınlatılmasıyla ilgili matematiksel analizde bir alandır. Bu konu üzerine son yıllarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki, kesirsel matematik fizik ve mühendisliğin farklı alanlarında fraktal olguyu da içine alacak şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde, fraktal geometri ve kesirsel matematik, kompleks sistemler için fenomolojik teorilere uygulanmaktadır. Fizikçilerin ilgilendiği birçok konu kesirsel matematik kullanılarak çalışılmaktadır. Kesirsel yaklaşım aynı zamanda, doğal sistemlerin kuvvet yasa formu ile bu formdan sapma gösterdikleri davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koyan matematiksel bir araçtır. Buradan hareketle, bu tezde kesirsel diferansiyel denklemlerden biri olan kesirsel difüzyon denklemi ve schrödinger denklemi ile olan ilişkisi ele alınacak ve Mittag-Leffler fonksiyonunun önemi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The lack of standard mathematical physics in depicting the dynamics of complex physical systems and the importance of fractional mathematics depicting stochastic systems in real life have shown that some differential equations in mathematical physics can be solved with fractional mathematics. Fractional mathematics is an area of mathematical analysis related to the applications and illumination of ordinary-order derivatives and integrals. Recent studies on this subject have shown that fractional mathematics is used to include fractal phenomena in different fields of physics and engineering. Nowadays, fractal geometry and fractional mathematics are applied to phenomological theories for complex systems. Many subjects that physicists are interested in are studied using fractional mathematics. The fractional approach is also a mathematical tool that demonstrates the relationship between natural systems' force and law form and their behavior. In this thesis, the relation between the fractional diffusion equation and the schrödinger equation, which is one of the fractional differential equations, will be discussed and the importance of Mittag-Leffer function will be discussed.