Jersey ırkı süt ineklerinde laktasyon süt verimi üzerinde etkili olan faktörlerin kovaryans analizi ile incelenmesi: Samsun Karaköy Tarım İşletmesi Müdürlüğü
Investigation by analysis of covariance the factors that impact on lactation on milk yield of Jersey cows: A sample of Karaköy Agricultural State Farm in Samsun
  1. Tez No: 346013
  2. Yazar: CEREN AKICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YÜKSEL ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde tarımsal üretim değerinin %25ini hayvansal üretim oluşturmaktadır. Bu sebeple, süt verimi önemli bir tarımsal üretim değeridir. Karadeniz Düzey 1 bölgesi içerisinde yer alan Samsun, hem sığır sayısı hem de süt verimi yönünden önemli bir potansiyele sahiptir. Samsun Karaköy Tarım İşletmesi Müdürlüğü yetiştirdiği Jersey ırkı süt inekleri ile bu konuda öncülük yapan bir kurumdur. Bu çalışmada söz konusu işletmenin yetiştirdiği Jersey ırkı ineklere ait süt verimi üzerinde duruldu. Ortalama 305 gün olarak kabul edilen laktasyon dönemlerine ait süt verim kayıtları kullanıldı. Bu kayıtlar yardımıyla, laktasyon süt verimi her bir inek için tahmin edildi. Laktasyon süt verimi üzerinde üç çevresel faktör (Laktasyon Dönemi, Doğurma Dönemi, Doğurma Yılı) ile iki ortak değişken (Laktasyon Süresi, Buzağılama Yaşı) etkisi istatistiksel analizlerle incelendi. İstatistiksel analizlerde; üç yönlü varyans analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi ve iki kovaryeteli üç yönlü kovaryans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In our country %25 of agricultural production is made up of animal production, therefore milk yields are very important. Samsun, which is located within the first level of the Blacksea Region, has great potential both in terms of cattle amount and milk yield. Karaköy Agricultural State Farm in Samsun has become a pioneer with their Jersey milk cows. This study focuses on the milk yields gained from these Jersey milk cows. Records were used to study the approximately 305 days of lactation. With the help of these records the milk yield from each cow's lactation period were estimated. Three environmental factors (lactation period, breeding period, breeding year) and two covariates (lactation time, calving age) were examined through statistical analysis. In these statistical analysis; three way the analysis of variance, multiple linear regression analysis and three way the analysis of covariance with two covariated were used.