Bazı yeni amfifilik tarak tipi graft kopolimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve mikro/nanokürelerinin eldesi
Some new type graft copolymers that are amphiphilic comb synthesis, characterization and micro / nanospheres of elder
- Tez No: 563994
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRTEN ÇAKMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez kapsamında, kitosan-MBSA kompleksinin metil metakrilat (MMA) ve stiren vinil monomerleri ile radikalik redoks polimerizasyonu yöntemi ile amfifilik graft kopolimer sentezi ve karakterizasyonu yapıldı. Sentezlenen kopolimerlerin boş ve deksametazon gibi kanser ilacı yüklü mikro/nanoküre eldesinde kullanılabilirliği araştırıldı. Bunun için kitosanın, 4-metilbenzensülfonik asit (tosilik asit) (MBSA) ile reaksiyonu sonucu reaktif olan amin gruplarından bağlanarak kitosan-MBSA kompleksi elde edildi. Farklı miktarlarda kitosanın-MBSA kompleksi ile MMA ve stiren ile hidroksimetil grubu üzerinden amonyum seryum nitrat (CAN) başlatıcısı kullanılarak redoks polimerizasyonu sonucunda kitosan-g-PMMA ve kitosan-g-PS graft kopolimerleri sentezlendi. Elde edilen kopolimerin yapısal analizi FT-IR, 1H-NMR, termal analizi DSC ve TGA teknikleri kullanılarak gerçekleştirildi. Bu graft kopolimerden model ilaç olarak deksametazon kullanımı ile ilaç yüklü/yüksüz mikro/nanoküreleri solvent buharlaşma tekniği kullanılarak hazırlandı. Kitosan-g-PMMA mikrokürelerine % 79.8 oranında ilaç yüklendi. İlaç yüksüz Kitosan-g-PMMA mikrokürelerinin boyutları 2.8 µm ile 11. µm arasında, ilaç yüklü Kitosan-g-PMMA mikrokürelerinin boyutlarının ise 5.6 µm ile 14.5 µm arasında değişmekte olduğu gözlemlendi
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis and characterization of amphiphilic graft copolymer were performed by radical redox polymerization method using chitosan-MBSA complex with methyl methacrylate (MMA) or styrene vinyl monomers. The using of loaded with dexamethasone as cancer drug or unloaded micro/nanospheres prepared from synthesized copolymers were investigated. For this reason, Chitosan-MBSA complex was obtained by coupling with the amine groups which are reactive the chitosan with 4-methylbenzenesulfonic acid (tosylic acid) (MBSA) reaction. The chitosan-g-PMMA and chitosan-g-PS graft copolymers were synthesized using different amounts of chitosan-MBSA complex with MMA or styrene and ammonium cerium nitrate (CAN) initiator by redox polymerization method. Structural analysis and thermal analysis of the obtained copolymers was carried out using FT-IR, 1H-NMR and DSC and TGA techniques. Drug loaded using dexamethasone as a model drug and unloaded/micro/nanoparticles from these graft copolymers were prepared by solvent evaporation technique. The 79.8% of drug was loaded in Chitosan-g-PMMA microspheres The dimensions of unloaded and dexamethazon loaded Chitosan-g-PMMA microspheres were between 2.8- 11 µm and between 5.6-14.5 µm, respectively.