Design and synthesis of BODIPY based photosensitizers for photodynamic therapy
Fotodinamik terapi için BODIPY bazlı ışık duyarlaştırıcıların tasarımı ve sentezi
  1. Tez No: 563995
  2. Yazar: SUAY DARTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, fotodinamik terapi ajanı olarak kullanılmak üzere, yeni BODIPY türevli fotoduyarlaştırıcıları tasarlamayı ve sentezlemeyi amaçladık. BODIPY iskeleti, π-konjugasyonunu arttırarak boyanın uzun dalga boylarına kayması sonucu dokulara daha derinden nüfuz etmesi için, 2- ve 6- pozisyonlarından dibromoetilen grubu ile türevlendirilerek tasarlanmıştır. Sistemler arası geçiş yöntemi ile singlet halden triplet hale geçişi sağlamak ve bu sayede singlet oksijen üretmek için BODIPY merkezinde brom gibi agır atomlar kullanılmıştır. Fotoduyarlaştırıcıların, foto fiziksel özellikleri ve spektroskopik ölçümleri başarı ile gerçekleştirilmiştir. Son olarak fotoduyarlaştırıcıların kanserli hücreler üzerindeki fotodinamik etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to synthesize and develop new BODIPY based photosensitizers for the use of photodynamic therapy agents. BODIPY skeleton was devised using the dibromoethylene unit from the 2,6-positions in order to enhance the π-conjugation system for red shift to longer wavelengths resulting in a deep penetration of tissue. Heavy atoms such as bromine were introduced to the BODIPY core to ensure the transition from singlet states to triplet states via intersystem crossing for the generation of singlet oxygen. Photophysical properties and spectroscopic measurements of photosensitizers were performed successfully. Finally the photodynamic activities of photosensitizers in cancerous cells were also investigated.