Ortadoğu'da Türkmenler: Irak, Suriye, iran ve Lübnan örnekleri
Turkmens in the Middle East: Iraq, syria, iran and Lebanon cases
- Tez No: 564078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkçe literatürde Ortadoğu'ya yönelik yapılmış birçok çalışma yer almasına rağmen, bu bölgede yaşayan Türkmenler konusunda yapılan akademik çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu tez; Irak, Suriye, Iran ve Lübnan örneklemelerini baz alarak, bu bölgelerde yaşayan Türkmenlerin tarihini hem tarihsel hem de günümüz perspektifinde araştırmayı amaç edinmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Türkmenlerin özellikle coğrafi, dini, sosyal, siyasi ve kültürel durumlarının yansıtılmasının yanında, bulundukları ülkelerde uğradıkları entegrasyon ve asimilasyon durumlarını incelemektir. Yapılan incelemeler sonucunda Lübnan'da yaşayan Türkmenlerin ülkelerine daha çok entegre oldukları; bunu sırasıyla Irak, Iran ve Suriye'de yaşayan Türkmenlerin takip ettiği görülmüştür. Irak, Suriye ve İran'da varlıklarını sürdüren Türkmenler ise dönem dönem asimilasyon müdahalelerine maruz kalmaktadır. Tez, son tahlilde, belirtilen ülkelerde varlıklarını sürdüren Türkmenlerin genel bir panoramasını çizmeyi amaçlamakta ve ilgili kısıtlı literatüre dahil olması nedeniyle önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Although there are lots of studies on the Middle East in the Turkish literature, academic studies on the Turkmens living in this region are fairly limited. This thesis aims to investigate the history of Turkmens living in these regions from both historical and contemporary perspectives based on the examples of Iraq, Syria, Iran and Lebanon. The main purpose here is to examine the integration and assimilation of the Turkmen in their countries, as well as to reflect their geographical, religious, social, political and cultural status. This was followed by the Turkmen living in Iraq, Iran and Syria respectively. The Turkmen living in Iraq, Syria and Iran are subject to assimilation interventions from time to time. In the final analysis, this thesis aims to draw a general picture of the Turkmens who survive in the mentioned countries and is important due to the limited literature in this area.