Delil başlangıcı ve elektronik belgelerin delil başlangıcı niteliği
Commencement of proof and the commencement of proof character of electronic documents
  1. Tez No: 564133
  2. Yazar: ELİF FUTTU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda“yazılı delil başlangıcı”olarak düzenlenen kurum, 01.10.2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununda“delil başlangıcı”olarak düzenlenmiş olup söz konusu kavramın kapsamı değişmiştir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile delil başlangıcı sayılma kıstaslarındaki yazılı olma niteliği kaldırıldığı için konunun özellikle elektronik deliller çerçevesinde ele alınması amaçlanmış olup, bu yönü itibariyle konu günceldir ve konunun yeniden ele alınıp incelenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile getirilen belge kavramı, nelerin delil başlangıcı sayılacağı ve delil başlangıcının ispat gücünün ne olduğu önem arz etmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm delil başlangıcının tarihçesinin, tanımının, düzenlenmesindeki amaçların ve hukukî niteliğinin ne olduğunun tespit edildiği ve delil başlangıcının unsurlarının ele alındığı bölümdür. İkinci bölüm, elektronik belge kavramından yola çıkarak elektronik delillerin, delil başlangıcı sayılma niteliğinin incelendiği bölümdür. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise delil başlangıcının ispat gücü ve tek başına ispata yetebilme durumu ile bir delil olarak değeri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of“commencement of written proof”in the Civil Procedure Code numbered 1086 was updated as the“commencement of proof”in the Civil Procedure Code numbered 6100, which entered into force on 10.01.2011, and the scope of the said concept has changed. Since the criterion of“being written”to qualify as commencement of proof has been removed with the updated Civil Procedure Code, this study specifically discusses the matter within the scope of electronic evidence. Within this scope, the concept of document that was introduced in the Civil Procedure Code, what qualifies as commencement of proof and the conclusive force of commencement of proof become important. The study consists of three chapters. The first chapter presents the history and definition of the commencement of proof, the purpose for regulating it, and its legal characteristics, and discusses the factors involved in the commencement of proof. The second chapter examines the necessary quality of electronic proofs for being considered as the commencement of evidence. The third and final chapter examines the conclusive force of the commencement of proof and whether it alone suffices as proof, and the value of it as evidence.