Delil başlangıcı
Commencement of proof
  1. Tez No: 654448
  2. Yazar: GÜLNUR HELİN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS TAŞPOLAT TUĞSAVUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Delil başlangıcı kurumu, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 202. maddesinde düzenlenmekte ve senetle ispat zorunluluğunun önemli bir istisnasını oluşturmaktadır. Delil başlangıcı, iddia konusu hukuki işlemin tamamen ispatına yeterli olmamakla birlikte, söz konusu hukuki işlemi muhtemel gösteren ve kendisine karşı ileri sürülen kimse veya temsilcisi tarafından verilmiş veya gönderilmiş belgedir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile delil başlangıcının yazılı olma şartı kaldırıldığından, belge kavramının kapsamına nelerin girdiği önem arz etmektedir. Çalışmamızın ilk kısmında delil başlangıcının diğer kavramlarla olan ilişkisi ele alınmıştır. İkinci kısmında hangi belgelerin delil başlangıcı sayılacağı ve delil başlangıcının unsurları incelenmiştir. Ayrıca elektronik belgelerin de delil başlangıcı sayılma niteliği üzerinde durulmuştur. Madde metnine delil başlangıcının aleyhine kullanılacak kişiden kaynaklanmasıyla birlikte delil başlangıcı teşkil edecek belgenin kişinin temsilcisinden de kaynaklanabileceği eklenmiştir. Son kısımda delil başlangıcının ispat hukukuyla olan ilişkisi ve delil değeri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The commencement of proof institution is regulated in Article 202 of the Code of Civil Procedure numbered 6100 and constitutes an important exception to the requirement of proof by deed. The commencement of proof is the document given or sent by the person alleged against him or his representative, but not sufficient to fully prove the legal transaction in question. Since the requirement to be written at the commencement of proof is removed with the Code of Civil Procedure, what is included in the scope of the document is important. In the first part of our study, the relationship the commencement of proof and other concepts are discussed. And in the second part, which documents will be considered as the commencement of proof and the elements of the commencement of proof are examined. In addition, considering of the electronic documents as a commencement of proof has been emphasized. In the text of the article, it has been added that the commencement of proof originates from the person to be used against it, and the document that will constitute the commencement of proof can also originate from the person's representative. In the last part, the relationship between the commencement of proof and the law of proof and evidential value are determined.