Geçiş metal iyonlarının bazı toprak alkali formatlara katkılanmasıyla oluşturulan paramanyetik maddelerin EPR spektrokopisi ile incelenmesi
- Tez No: 56413
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, bazı geçiş metal iyonlarının toprak alkali format tek kristallerine katkılanmasıyla, bu iyonların girmiş olduğu çevrelerin elektrik alan simetrileri, manyetik özellikleri ve katkı iyonlarının kristal örgüdeki bağ yapılan, Elektron Paramanyetik Rezonans (EPR) tekniğiyle incelendi. İncelenen örnekler üç gruba ayrıldı. Birinci grupta Cd(HCOO)2H20, Pb(HCOO)2 ve Ca(HCOO)2-Sr(HCOO)2 tek kristallerine 3d1 elektron yerleşimine sahip VO2* iyonu katkılandı. İkinci olarak Cd(HCOO)2H20 tek kristaline 3d9 elektron yerleşimine sahip Cu2+ iyonu katkılandı ve üçüncü grupta da, Ca(HCOO)2-Sr(HCOO)2 tek kristallerine 3d5 elektron yerleşimine sahip Mn2+ iyonu katkılandı. V02+ iyonu katkılanan Pb(HCOO)2 ve Ca(HCOO)2-Sr(HCOO)2 tek kristallerinde, birim hücresinde dört paramanyetik merkez gözlendiği halde Cd(HCOO)2H20 tek kristalinde iki paramanyetik merkez gözlendi. Cd(HCOO)2H20 ve Pb(HCOO)2 tek kristallerinin Difiuse reflectance (DR) tekniği ile EPR tekniğinden elde edilen sonuçların birleştirilmesiyle V02+ paramanyetik iyonunun bağ katsayıları ve spin-hamiltoniyen parametreleri hesaplandı. Bu üç kristalde de, VO2“1”paramanyetik iyonu, girmiş olduğu çevrelerde eksensel simetriklik özelliği göstermektedir. Vanadyum iyonu Cd(HCOO)2H20 ve Pb(HCOO)2 tek kristallerine hem substitutional hem de interstitial olarak girdiği gözlenirken Ca(HCOO)2-Sr(HCOO)2 tek kristaline sadece substitutional olarak girdiği gözlendi. Cu2+ iyonu katkılanan Cd(HCOO)2H20 tek kristalinin bakır iyonuna ait EPR spektrumlan, oda sıcaklığında gözlenemediği için tüm spektrumlar sıvı azot sıcaklığında alındı. Cd(HCOO)2H20 tek kristalinin oda sıcaklığında alman EPR spektrumlannda, bu komplekse doğal olarak girmiş izotropik yapıya sahip mangan iyonlarına raslandı. Sıvı azot sıcaklığına inildikce bu spektrumlann şiddetlerinin sıfira yaklaştığı gözlendi. Cu2+ katkılanan Cd(HCOO)2H20 tek kristalinin sıcaklığı değiştirilerek alman spektrumlardan, bu paramanyetik iyonun Jahn-Teller bozunmasına uğradığı gözlendi. Cd(HCOO)2H20 tek kristalinin birim hücrede bulunan iki site'ın EPR tekniği ile elde edilen yön kosinüsleri ile literatürdeki NMR tekniği sonucu elde edilen yön kosinüsleri karşılaştırıldı. Bu iki tekniğin kullanılmasıyla elde edilen sonuçlar deneysel hata sınırları içerisinde birbirleri ile uyum içinde olduğu gözlendi ve bunun sonucu olarak, birim hücrede bulunan iki site ayrı ayrı belirlendi. Belirlenen bu sitelann g ve A (a.i.y) değerleri kullanılarak a2, p2, k veP moleküler bağ katsayıları hesaplandı ve herbir site için dalga fonksiyonları yazıldı. Bulunan bu dalga fonksiyonlarının literatürde, benzer kompleksler için elde edilen dalga fonksiyonları ile uyum içinde olduğu gözlendi. Son olarak Ca(HCOO)2-Sr(HCOO)2 tek kristaline katkılanan Mn2+ iyonunu incelendi. Bu kristalde bulunan dört site'tan sadece ikisinin analizi yapılabildi. Bu kompleksin oda sıcaklığındaki spektrumlanmn çizgi genişlikleri oldukça büyük olmaktadır. Bu nedenle birim hücrede bulunan dört site'ın spektrum çizgilerini birbirinden ayırmak güç olmaktadır. Katkı maddesinin ve hazırlanma şartlarının değiştirilmesi ile elde edilen kristallerin dış görünüşleri ve simetrilerinin de değiştiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the electrical field symmetry of some transitions metal ions doped in earth alkaline single crystals and the properties of bonding formed in that crystal lattice by the doped ions were studied by Electron Paramagnetic Resonance (EPR) technique. The investigated samples were classified into three groups. In the first group, V02+ ion with 3d1 electronic configuration doped into Cd(HCOO)22H20, Pb(HCOO)2 and Ca(HCOO)2- Sr(HCOO)2 single crystals. Cu2+ ions with 3d9 electronic configuration was doped into Cd(HCOO)2H20 single crystal as a second group. Mn2+ ion with 3d5 electronic configuration was doped into Ca(HOO)-Sr(HCOO)2 single crystal as a final group. VOz+ ion doped in Pb(HCOO)2 and Ca(HCOO)2-Sr(HCOO)2 single crystals have shown four paramagnetic centres in their unit cells, while two paramagnetic centres were observed in the unit cell of Cd(HCOO)22H20 single crystal. The analysis of optical absorption and EPR spectrum of Cd(HCOO)22H20 and Pb(HCOO)2 single crystals have led us to determine the bonding coefficients and the spin-Hamiltonian parameters. In V02+ doped crystals, the local region where V02+ ion is substiuted, has demonstratet axially symmetrical structure. It was observed that vanadium ion is adopted either by substitution or interstitial into Cd(HCOO)22H20 and Pb(HGOO)2 single crystals, while vanadium ion in Ca(HCOO)2~Sr(HCOO)2 single crystal showed substitutional location. All the spectra were recorded at liquid nitrogen temperature since EPR spectrum of Cu2+ ion doped in Cd(HCOO)2H20 single crystal at room temperature gives no detectable signal. The EPR spectrum of Cu2+ in Cd(HCOO)2 single crystal recorded at room temperature indicated naturally present Mn2+ ions and the signals were.unisotropic. As the temperature decreases to liquid nitrogen temperature the intensity of Mn2+ ion in the spectrum is vanished. From the spectra obtained by changing the temperature for Cu2+ doped Cd(HCOO)2H20 single crystal, it was observed that this paramagnetic ion experiences Jahn-Tetter distortion. Comparison of the orientation cosines of both paramagnetic centre obtained by crystal analysis in the literature, two sites in the unit cell were separately determined. Calculating the molecular bonding coefficients a2, b2, kandP by using g and A of the sites, the wavejfunctions corresponding to each site were established. These wavefunctions were then found to be consistent with those reported in the literature. As a final group, Mn2+ doped in Ca(HCOO)2~Sr(HCOO)2 single crystal was studied. In this crystal, four sites were observed and only two of them could be analysed. The line widths of the spectra recorded at room temperature are rather large. It is found to be rather difficult to separate the spectral lines from each other of the four sites in the unit cell. It was also observed that the symmetry of the obtained crystals have illustrated variation by changing preparation conditions as well as the type of doped transition metal ions.