Satış promosyonları ve tüketici memnuniyetinin satın alma niyeti ve marka bağlılığına etkisi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
The effect of marketing promotions and consumer satisfaction on purchasing intention and brand loyalty: An application on university students
- Tez No: 564231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL ÇAĞLIYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüz koşullarında artan rekabete bağlı olarak tüketiciye hitap etmek gün geçtikçe zor bir hâl almaktadır. Buna bağlı olarak üreticiler de yaptıkları çalışmalar ve ürettikleri çeşitli fikirlerle tüketici odaklı hareket etmeye başlamışlardır. İşletmeler tüketicilerin akıllarında kalmak, hayatlarında yer etmek ve vazgeçilmez olabilmek adına farklı yollar izlemektedirler. Satış promosyonları da işletmelerin tüketiciler açısından rakiplerinden farklılaşmak amacıyla tercih ettikleri yöntemlerden bir tanesidir. Birçok farklı yoldan tüketiciye sunulan satış promosyonları farklı tutundurma yöntemleriyle birlikte kullanıldığında yüksek oranda işletmeye fayda sağlayacaktır. Ürünün sunduğu promosyon tüketicinin o an ki satın alma niyetini etkileyerek satın alma sonucunda memnuniyeti şekillendirmektedir. Tüketici o an karşı karşıya kaldığı satış promosyonuyla hiç satın almadığı bir ürünü alabilmekte, bunun sonucunda da her zaman kullandığı bir markadan vazgeçebilmektedir. Bu bağlamda çalışmada satış promosyonu, tüketicinin satın alma niyeti, tüketicinin memnuniyeti ve marka bağlılığı ayrı ayrı ele alınmış ek olarak da değişkenler arasındaki ilişki ve etkileşim incelenmiştir. Yapılan bu incelemeyle satış promosyonunun, satın alma niyetinin ve tüketici memnuniyetinin marka bağlılığı üzerinde pozitif etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, it is becoming increasingly difficult to appeal to consumers in the face of increasing competition. Accordingly, the producers have begun to focus on the consumer with the works they produce and the various ideas they produce. Businesses follow different ways to stay in the minds of consumers, to be involved in their lives and to be indispensable. Sales promotions are one of the methods preferred by the enterprises in order to differentiate themselves from their competitors. Sales promotions offered to consumers in many different ways will benefit a high rate when used in conjunction with different promotion methods. The promotion offered by the product influences the purchasing intent of the consumer and shapes the satisfaction as a result of the purchase. The consumer can buy a product which he never bought with the sales promotion he is facing, and as a result, he can give up a brand he always uses. In this context, in this study, sales promotion, consumer intention to buy, consumer satisfaction and brand loyalty are handled separately and the relationship and interaction between variables are examined. With this examination, it is concluded that sales promotion, purchasing intention and consumer satisfaction have a positive effect on brand loyalty.