E-ticaret platformlarında dijital promosyonların ve tüketici yorumlarının online satın alma davranışı üzerine etkisi
The effect of digital promotions and consumer reviews on online purchase intention on e-commerce platforms
- Tez No: 937713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SELİM DÜGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnternetin ve dijital teknolojilerin hızla gelişmesiyle birlikte e-ticaret platformları, tüketicilerin günlük alışveriş alışkanlıklarında önemli bir yer edinmiştir. Tüketicilerin dijital ortamda ürün ve hizmetlere erişimini kolaylaştıran bu platformlar, satın alma kararlarını etkileyen çeşitli pazarlama araçlarını da beraberinde getirmiştir. Bu araştırmada, e-ticaret platformlarında dijital promosyonların (indirimler, kuponlar, kampanyalar) ve tüketici yorumlarının (ürünü satın alanların geri bildirimleri) satın alma davranışı üzerindeki etkisi incelenmektedir. Dijital promosyonların tüketicilerin satın alma davranışlarını olumlu yönde etkileyebileceği ve tüketici yorumlarının karar sürecinde güven oluşturarak olumlu bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, dijital promosyonlar ve tüketici yorumlarının e-ticaret platformlarında satın alma davranışı üzerindeki etkilerini anlamak ve e-ticaret stratejilerine rehberlik edebilecek öneriler sunmaktır. Bu araştırma, e-ticaret platformlarındaki dijital promosyonlar ve tüketici yorumlarının satın alma niyetleri üzerindeki olumlu etkilerini incelemiş ve bu iki değişkenin tüketici davranışlarıyla güçlü bir ilişkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. İstatistiksel analizler, demografik özelliklerin (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi) dijital promosyonlar ve tüketici yorumları üzerindeki değerlendirmelerle anlamlı bir ilişki göstermediğini, ancak online yorumlar ve dijital promosyonların satın alma davranışı arasında anlamlı ve pozitif bir bağlantı bulunduğunu göstermektedir; R² değeri %64 olarak belirlenmiştir, bu da bu değişkenlerin satın alma davranışındaki değişimlerin önemli bir kısmını açıkladığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, dijital promosyonların artırılması ve kullanıcı geri bildirimlerinin görünürlüğünün sağlanması, tüketici güvenini ve memnuniyetini artırarak satın alma niyetlerini olumlu yönde etkilemekte ve e-ticaret firmalarının pazarlama stratejilerinde bu unsurların önemini dikkate alması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of the internet and digital technologies, e-commerce platforms have gained an important place in consumers' daily shopping habits. These platforms, which facilitate consumers' access to products and services in the digital environment, have also brought with them various marketing tools that affect purchase decisions. In this research, the effect of digital promotions (discounts, coupons, campaigns) and consumer reviews (feedback from those who purchased the product) on purchase intention on e-commerce platforms is examined. It is thought that digital promotions can positively affect consumers' purchasing behavior and that consumer reviews can play a positive role by fostering trust in the decision-making process. In this context, the aim of the study is to understand the effects of digital promotions and consumer reviews on purchase intentions on e-commerce platforms and to offer suggestions that can guide e-commerce strategies. This research examined the positive effects of digital promotions and consumer reviews on purchase intentions on e-commerce platforms and revealed that these two variables have a strong relationship with consumer behavior. Statistical analyses show that demographic characteristics (gender, age, education level, income level) do not show a significant relationship with evaluations on digital promotions and consumer reviews, but there is a significant and positive connection between online reviews and digital promotions and purchase behavior; R² value was determined as 64%, which reveals that these variables explain a significant part of the changes in purchase behavior. As a result, increasing digital promotions and ensuring the visibility of user feedback positively affects purchase intentions by increasing consumer trust and satisfaction, and emphasizes that e-commerce companies should consider the importance of these elements in their marketing strategies.