Değişen kamu mali yönetimi ve ekonomik etkinlik: İç denetim
Changing public financial management and economic efficiency: Internal audit
- Tez No: 564232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖGE GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşme ve teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, dünyada yaşanan değişim ve dönüşümden ülkelerin etkilenmesini önemli düzeyde artırmıştır. Kamu alanında yaşanan gelişmeler bu değişim ve dönüşümün bir sonucudur. Bu çalışmada kamu yönetimi ve kamu mali yönetiminde meydana gelen değişim süreci ve sürecin denetim üzerindeki etkisi incelenmiştir. Daha sonra kamu mali yönetiminde zamanla önem kazanan ekonomik etkinlik kavramı ele alınarak bunun iç denetim içerisindeki yeri ve iç denetimin ekonomik etkinliğe katkısı irdelenmiştir. Bunun için hem yurtdışında hem de Türkiye'de yapılan çalışmalar incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda Türkiye'de ağırlıklı olarak sistem denetimi yapıldığı, performans ve BT denetimlerinin sayıca oldukça az olduğu, kamu kurumlarına tahsis edilen iç denetçi kadrolarına bakıldığında dolu kadroların toplam kadro içerisindeki oranının %43 olduğu, uluslararası sertifikaya sahip iç denetçi sayısının az olduğu, iç denetimin kurum içindeki bilinirliğinin istenilen düzeyde olmadığı ve üst yönetici tarafından yeterince sahiplenilmediği görülmüştür. Kamusal faaliyet, program, proje ve sürecin etkinliğini, ekonomikliğini ve verimliliğini belirlemek amacıyla performans denetimlerinin artırılması gerektiğine ilişkin öneri başta olmak üzere tespit edilen bulgularla ilgili öneriler geliştirilmiştir. Çalışmada; etkin bir iç denetimin, kamu kaynaklarının daha ekonomik ve etkin yönetilmesinde kamu sektörüne yardımcı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid developments in globalization and technology have significantly increased the impact of countries on the changes and transformations in the world. The developments in the public sector are the result of this change and transformation. In this study, the process of change in public administration and public financial management and the effect of this process on the audit were examined. Then, the concept of economic activity, which gained importance in public financial management, was discussed and its role in internal audit and the contribution of internal audit to economic efficiency were examined. For this purpose, studies conducted both Turkey and other countries were examined. As a result of the research, it is observed that system audit is performed predominantly in Turkey; performance and IT controls are relatively small in number; the ratio of the occupied internal auditor positions in total internal auditor positions allocated to public institutions is 43%; the number of internal auditors with international certificates is low; awareness of internal audit within the institution is not at the desired levels and ownership of it by the high level managers is not adequate. According to our findings, recommendations have been developed, in particular for the fact that performance audits should be increased in order to determine the effectiveness and economic efficiency of public activities, programs, projects and processes. In this study, it has been concluded that an effective internal audit can help the public sector to manage public resources more economically and effectively.