Sistemik isotretinoin tedavisi kullanan akne vulgaris hastalarında deri sebum, nem ve elastikiyet ölçümlerindeki değişikliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of changes of sebum, hydration and elasticity of skin in patients with acne vulgaris following systemic isotretinoin treatment
- Tez No: 546489
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVER SERDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Bu çalışmada akne vulgaris tanılı hastalarda yüz bölgesinde deri sebum, nem ve elastikiyet değerlerinin sistemik isotretinoin tedavisi ile değişiklik oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine Haziran 2012- Mayıs 2017 tarihleri arasında başvuran, dermatolojik muayene ile akne vulgaris tanısı konularak sistemik isotretinoin tedavisi başlanan ve 6 ay tedavisi tamamlanmış 20 kadın, 15 erkek hasta çalışmaya alındı. Non-invaziv bir yöntem olan“Soft Plus Skin Analyses System”isimli cihaz ile derinin sebum, nem ve elastikiyet değerlerinin ölçümü tedavi öncesi ve tedavi sonrasında 6.ayda yapıldı. Tedavi öncesi ve sonrası ölçümler arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Toplam hasta sayısı üzerinden bakıldığında her iki cinsiyet için tedavi öncesi sebum değerleri 5-100 arasında ölçülürken, ortalama 75.8±28.0 olarak saptandı. Tedavi sonrası ise sebum değerleri 1-98 arasında ölçülmüş olup, ortalama 48.4±31.8 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the change in facial skin sebum, hydration and elasticity of acne vulgaris patients after being treated with systemic isotretinoin. Method: Patients who were diagnosed with acne vulgaris and who received systemic isotretinoin treatment for 6 months in Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Dermatology between June 2012 and May 2017 were included in this study, 20 of which were women and 15 of which were men. The sebum, hydration and elasticity of the skin were measured non-invasively with a device called“Soft Plus Skin Analyses System”before treatment and 6 months after treatment. The relationship between the pre-treatment and post-treatment values were evaluated statistically. Results: The pre-treatment sebum value for both sexes ranged between 5 and 100 and the mean value was calculated as 75.8±28.0. The post-treatment sebum values ranged between 1 and 98 and the mean value was calcuated as 48.4±31.8.