مَنهَجُ الغَرقَاوِيُّ فِي مُشكِلِ القُرآنِ مِن خِلالِ مَخطُوطَتِه'كَشفُ النِّقَابِ والرَّان عَن وُجُوهِ مُخدَّرَاتِ أَسئِلةٍ تَقَعُ فِي بَعضِ سُوَرِ القُرآن'لأَحْمَد بن أَحْمَد بن عبد الرحمن بن مُحَمَّد الفيوم, المصري الغرقاويدراسةً وتحقيقاً
El-Garkavi'nin keşfu'n-nikab ve'r-ran an vucuhi muhadderati es'iletin tekau fi ba'dı suveri'l-kur'an adlı eserindeki müşkilu'l-kur'an yöntemi: Dirase ve tahkik
  1. Tez No: 919595
  2. Yazar: SAAD ESAD MUHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MADEN
  4. Tez Türü: Doktora
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışma İmam Ahmed bin Ahmed el-Ğarkavi el-Feyumi el-Maliki'nin (ö. 1101/1690) Müşkilü'l-Kur'an ilmi kapsamında kaleme aldığı Keşfu'n-Nikâb ve'r-Rân an Vucûhi Muhadderâti Esiletin Tekau fî Ba'dı Suveri'l-Kur'ân isimli eserini konu edinmiştir. Adı geçen eser çalışmamızda iki açıdan incelenmiştir. Öncelikle bu eser üzerinden müellifin Müşkilü'l-Kur'an ilmine dair görüş, yöntem ve katkıları tespit edilip değerlendirilmiş, ikinci olarak ise halen yazma halinde bulunan bu eser tahkik edilmiştir. Müellifin bu eserinde Fatiha suresi ile Bakara suresinin başından beş ayet, Kevser, Kafirun, Nasr, Mesed, İhlas, Felak ve Nas sureleri seçerek adı geçen sürelerdeki ayetlerle ilgili olarak Kur'an'a yöneltilen bir takım itham ve eleştirileri tartışmış, Kur'ân-ı Kerim'de müşkil, tezat ve tenakuz olamayacağı sonucuna ulaşmış, yöneltilen eleştirileri çözüme kavuşturmuştur. Müellifin bu eserinde kendisinden önceki literatüre müracaat ettiği görülmüştür. Eser muhtevası itibariyle müellifin nahiv, Kur'an ilimleri, fıkıh, tefsir ilmi ve kıraat ilmi gibi alanlarda geniş ansiklopedik kültüre sahip olduğunu göstermektedir. Yine eserde daha önceki literatürden nakledilen bazı bilgilere bugün başka kaynaklarda rastlanılmaması sebebiyle eserin geçmiş birikimi günümüze aktarması açısından da önemli olduğu tespitine ulaşılmıştır. Eserin bu çalışmayla tahkik edilip ilim dünyasınca ulaşılabilir hale getirilmesi de bu açıdan önemli addedilebilir. Ayrıca hakkında fazla bir bilgi bulunmayan müellifin bu eseri üzerinden hayatına dair bazı yeni malumatlara ulaşılmıştır. Son tahlilde ise bu eserin Kur'an-ı Kerim'in i'cazı, üslup ve belagatının üst seviyede olması, mana zenginliği ve sorunlara sunduğu çözümlerin isabetli olması gibi hususlara yaptığı vurgunun Kur'an hakkındaki şüpheci ve inkarcı iddialara cevap vermede Müşkilü'l-Kur'an ilminin önemini ortaya koyduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate The research deals with one of the men of the Ummah and one of its scholars, namely, Imam (Ahmad bin Ahmad, Al-Gharqawi, Al-Fayoumi, Al-Maliki), who died in )1101 AH(, by highlighting his personal life and showing an aspect of his knowledge, which is related to an important science of the Quran, namely (the science of the problematic Quran), and highlighting his approach in explaining this science; through his manuscript letter: (The research also deals with the realization of this precious manuscript in order to show it in the required form, so that it can be useful. The author has collected issues that fall within the science of the Qur'anic Problems, and addressed the solution of those issues raised by some of the slanderers and slanderers of the Holy Qur'an. He chose from the surahs (Al-Fatiha, five verses from the beginning of Surah Al-Baqarah, Al-Kawthar, Al-Kafirun, Al-Nasr, Al-Masd, Al-Ikhlaq, Al-Falaq and Al-Nas), but he did not order the surahs according to the order of the Qur'an between them, so he introduced the shorter suras then started with Al-Fatiha, then with five verses from the beginning of Surah Al-Baqarah (the Cow). Al-Gharqawi was able to resolve these issues by utilizing various sources, mainly the major tafsirs. The author stated that he utilized about thirty tafsirs in his sources, in addition to many works on Quranic sciences. The researcher reached a number of important results, the most prominent of which are The research illuminated many aspects of the author's life, despite the scarcity of sources that talked about him, and showed that he is one of the most prominent scholars of his time, and the research also showed the encyclopedic culture that the author enjoyed, such as: Arabic language, grammar, morphology, Qur'anic sciences, especially the science of tafsir, and the science of the Qur'an, as well as the science of jurisprudence and its fundamentals. The research revealed the sources he quoted from, including sources that are lost today, in addition to the above, the research showed the importance of the science of the Qur'an in responding to the claims of atheists and skeptics of the Holy Qur'an, by clarifying its miracles, showing the eloquence of its style, accuracy and clarity of its words, and the breadth of its meanings.