The vocabulary learning strategies of high school efl learners
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen lise öğrencilerinin kelime öğrenme stratejileri
  1. Tez No: 564466
  2. Yazar: ENGİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM MİRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İlkokuldan üniversiteye kadar Türkiye'deki bütün okullarda İngilizce, öğrenciler için zorunlu bir derstir. Bu nedenle İngilizce dersi öğrencilerin öğrenim gördükleri okula ve sınıfa göre değişmekle beraber haftada en az iki saat okutulmaktadır. Bu uzun dil eğitim sürecine rağmen dili konuşabilme, yazabilme veya anlayabilmenin başarısı optimal seviye olarak kabul edilmesi açısından hâlâ yetersizdir. Son yirmi yılda teknoloji ilerlemiş, olanaklar artmış ancak bir dili etkili bir şekilde öğrenmenin başarısı karşılıklı olarak yüksek bir seviyeye ulaşamamıştır. Kelime bilgisi, bir dil öğrenmenin genel kabul gören önemli bir yönü olduğundan bu çalışmanın amacı, 9. sınıf öğrencileri tarafından kullanılan kelime öğrenme stratejilerini araştırmak, hangi kelime öğrenme stratejilerini en çok ve en az kullandıklarını bulmaktır. Bu çalışmanın diğer bir amacı da, bu stratejileri kullanma açısından kız ve erkek öğrenciler arasında herhangi bir fark olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu hedeflerin ışığında, bu çalışmaya dokuzuncu sınıfta öğrenim gören 172 öğrenci katılmış ve 25 maddeden oluşan bir kelime öğrenme stratejisi anketi doldurmaları istenmiştir. Ayrıca on öğrenciyle bir yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Veriler toplandıktan sonra frekans, yüzde ve ortalamalar kullanılarak bir analiz yapılmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğrencilerin en çok kullandıkları stratejilerin Sosyal (Keşif) Strateji ve Kararlılık Stratejisi olduğu tespit edilmiştir. En az kullanılan stratejiler ise Sosyal (Pekiştirme) Strateji ve Üstbilişsel Stratejidir. Cinsiyet açısından, kız ve erkek öğrenciler arasında stratejilerin kullanımı bakımından genel olarak çok önemli bir fark görülmemiştir. Bununla birlikte strateji maddeleri teker teker ele alındığında, bazı küçük farklılıklar göze çarpmaktadır. Bu araştırmanın bulgularının kelime öğrenme stratejilerinin öğretimi konusunda öğretmenlerin ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine yardımcı olması, ayrıca bu çalışmanın sonuçlarını dikkate alarak öğrencilerin strateji kullanımlarıyla ilgili olarak öğretmenlerin daha uygun ders kitapları ve materyalleri seçmelerine de katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In all schools in Turkey, from primary school until university, English is a compulsory subject for students. Therefore, English is taught for at least two hours a week depending on the school or grade the students are studying at. In spite of this long language education period, the success in terms of being able to speak, write or understand the language is still insufficient to be accepted as an optimal level. In the last two decades, technology has improved, opportunities have increased but the success of learning a language efficiently has not reached to a high level correlatively. Since vocabulary is a generally accepted important aspect of learning a language, the purpose of this study was to investigate the vocabulary learning strategies adopted by 9th grade students, to find which vocabulary learning strategies they used mostly and which ones they used the least. Another purpose of this study was to find whether there were any differences between male and female learners in terms of using these strategies. In the light of these aims, 172 9th grade students took part in this study and they were asked to fill in a questionnaire of 25 vocabulary learning strategy items. Also, a semi-structured interview with ten students was held. After the data was collected, an analysis was made by using frequency, percentages, and means. As a result of the data analysis, it has been found that the mostly used strategies by the students are Social (Discovery) Strategy and Determination Strategy. The least used strategies are Social (Consolidation) Strategy and Metacognitive Strategy. In terms of gender, there was generally no significant difference of strategy use between female and male students. However, when the strategy items are looked into individually, there are some slight differences. It is expected that the findings of this study will contribute the teachers in terms of improving themselves and their students about the instruction of VLSs and by taking the results of this study into account, it will also help the teachers to select more appropriate course books and materials related with the strategy use of their students.