İş tatmini ve örgütsel bağlılıkta psikolojik sermayenin rolü engelliler üzerine görgül bir araştırma
The role of psychological capital in job satisfaction and organizational commitment: An empirical investigation on disabilities
  1. Tez No: 518348
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, İşletme, Social Services, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmada katılımcıların iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin aracı rolünün bulunup bulunmadığı test edilmiştir. Bu amaçla araştırma nedensel karşılaştırma ve korelasyonel araştırma desenleriyle yürütülmüştür. Bu araştırmada nedensel karşılaştırma araştırma deseni kullanılarak katılımcıların iş tatmini, örgütsel bağlılık ve psikolojik sermaye ile ilgili algılarının; cinsiyet, yaş grubu, medeni durum, eğitim durumu, ailenin aylık geliri, mesleki kıdem, hanede ikamet eden birey sayısı, çalışma şekli, engel oranı, meslek, çalışılan iş grubu ve engel türü değişkenlerine göre karşılaştırılarak incelenmiştir. Diğer taraftan korelasyonel araştırma deseni kullanılarak; katılımcıların iş tatmini, örgütsel bağ¬lılık ve psikolojik sermaye algıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Aynı zamanda korelasyonel araştırma deseni temel alınarak, katılımcıların iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin aracı rolünün bulunup bulunmadığı test edilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunun Ankara, Aksaray, Konya illerinde ikamet eden kamuda, özel sektörde ve kendi işinde işgören 784 engelli birey oluşturmaktadır. Araştırmanın genel amacı doğrultusunda; bağımlı ve bağımsız değişkenleri ölçmek için kişisel bilgi formu, Minnesota iş tatmin ölçeği, örgütsel bağlılık ve psikolojik sermaye ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizi için SPSS programında Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi, AMOS programında ise 'Yapısal Eşitlik Modellemesi' analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizi sonucu engelli işgörenlerin genel olarak iş tatminlerinin, örgütsel bağlılıklarının ve psikolojik sermaye algılarının orta düzeyin üzerinde bir dağılım gösterdiği görülmüştür. Ayrıca engelli işgörenlerin iş tatminleri, örgütsel bağlılıkları ve psikolojik sermaye algılarının yaş, medeni durum, hane halkı sayısı, eğitim durumu, çalışma şekli ve engel türü açısından anlamlı farklıklar gösterdiği görülmüştür. Bununla birlikte bu üç değişken engellilerin cinsiyetleri açısından anlamlı bir farka yol açmamıştır. Ve son olarak iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin kısmi aracılık etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tested whether there was an intermediary role of psychological capital in relation to participants' job satisfaction and organizational commitment. For this purpose, research has been conducted with causal comparison and correlational research designs.In this study, the causal comparison research design was used to examine whether the participants' perceptions of job satisfaction, organizational commitment, and psychological capital changes according to the number of individuals residing in the household, the type of work, the disability rate, the profession, the type of work group, and the type of disability in terms of age, gender, age group, marital status, education status, family income, Using the correlation research design from the other side; the relationship between participants' job satisfaction, organizational commitment, and psychological capital perceptions were examined. At the same time, based on the correlational research design, it was tested whether there was an intermediary role of psychological capital between participants' job satisfaction and organizational commitment. The study group of this study group consists of 784 individuals with disabilities in the public, private sector and self-employment occupied in Ankara, Aksaray and Konya provinces. In the general aim of the research; personal information form, Minnesota job satisfaction scale, organizational commitment and psychological capital scales were used to measure dependent and independent variables. Independent Sample t Test and One Way Variance Analysis in SPSS program and 'Structural Equation Modeling' analysis in AMOS program were performed for the analysis of the research data. Analyzes of research data have shown that disabled workers generally job satisfaction, organizational commitment, and psychological capital perceptions moderate level of distribution. In addition, job satisfaction, organizational commitment and psychological capital perceptions of disabled wage earners showed significant differences in terms of age, marital status, number of households, education status, type of work and type of handicap. However, these three variables did not lead to a meaningful difference in the gender of the disabled. And finally, it appears that there is a partial mediating effect of psychological capital in relation to job satisfaction and organizational commitment.