Ulu Evliya Şeyh Hudâydâd-ı Velî adlı eserin aktarımı ve muhteva incelemesi
Literal and content analysis of sublime saint Hudâydâd-i Velî book's translation, analysis and content review
  1. Tez No: 564478
  2. Yazar: ZEKAİ MERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ÖZGÜR DEMİRCİ, PROF. DR. NODİRKHON KHASANOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Tasavvuf, İslâm Âleminde geniş kitlelere yayılan, Orta ve Yakın Doğu Asya medeniyetitarihinde derin izler bırakan felsefî ve dinî bir akımdır. Yaratıcı, insan ve bütün mahlukat arasındaki ilâhi hakikatlerin ve münasebetlerin keşfedilmesini sağlamıştır. 15. Yy. Orta Asya'da Hoca Ahmet Yesevî 'den sonra Yesevîlik ekolünde derin izler bırakan Hudâydâd-ı Velî, İslâm Dininin insanperver mahiyetini idrak ederek tüm hayatını, İslâm Dini'nin esasalarını muhafaza etmeye, gönüldaşlarını bu esaslar üzerine yetiştirmeye azmetmiş, aynı zamanda uzun yıllar İslâm Dini'ne ve tüm insanlığa hizmet etmiştir. Daha çok küçük yaşlarda olmasına rağmen medreselerde ilim tahsili sırasında arkadaşları ve müridleri arasında marifet sırlarını kolayca keşif eder onların mahiyetini de kalben hissederdi. Bu bilgilerin gölgesinde“Ulu Evliya Şeyh Hudâydâd-ı Velî”eseri hem Yesevîlik geleneğinin ilk kaynaklarından sayılması ve Yesevî ekolüne mensup mutasavvıflara dair önemli bilgiler vermesi hem de Klasik Çağatay Edebiyatı dönemine ışık tutması açısından önemli bir eserdir. Bu çalışmamızda“Ulu Evliya Şeyh Hudâydâd-ı Velî”eserinin kiril harfli metninden latin harflerine aktarımı ve eserin muhteva açısından incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sufism is a philosophical and religious movement that has spread widely in the Islamic world, leaving deep traces in the history of Middle and Near East Asian civilization. The creative has led to the discovery of divine realities and the relationship between man and all creature. 15. yy. Following the Hoca Ahmet Yesevî in Central Asia, the scholar who left a deep mark on the Yesevi school, the Prophet. In order to protect the principles of religion, Şeyh Hudâdâd-ı Velî realized his whole life by preserving the understanding of human nature of Islam and developing his volunteers on these principles. and served all mankind. He followed the Islamic holy book such as the Qur'anic Revelations and Yesevi's founder Şeyh Hudâyd-ı Velî and Hoca Ahmed Yesevi. He struggled hard for humanity to live with Islam and to live in the best possible way. During her training at the small madrasas, she easily discovered the secrets of craftsmanship between her friends and students, and felt the nature of their hearts.