Bankacılık sektöründe operasyonel risk ve operasyonel risk süreçleri
Operational risk in banking sector and operational risk processes
  1. Tez No: 564550
  2. Yazar: ALPER GÜNEY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Risk kavramı, geçmişten günümüze gelen ve rekabet ortamının gün geçtikçe artması ile günümüzde yeni riskleri de beraberinde getirmiştir. Bankacılık risklerinden en önemlisi operasyonel risktir. Kredi riski ve piyasa riski hala bankalar için büyük bir sorun arz etmesine rağmen bu riskleri önceden belirleyerek riski minimum hale getirmeyi başarabilmektir. Operasyonel riskin getireceği kayıpları önlemek için bankacılık sektöründe denetlemelerin düzenli yapılması, sermayenin önceden ayrılması bankalar için önem arz etmektedir. Bankaların, risklerini indirgemek adına piyasa disiplinin gelişimi; sermaye ölçümünü geliştirmek ve finansal istikrarın sağlanması için Basel Komitesi 1988 yılında Basel I (Sermaye Yeterliliği Uzlaşısı) yayımlamıştır. Basel I kriterleri sermaye hesaplaması yapan ilk ülkelerden biri de Türkiye olmuştur. Kredi riskini baz alan Basel I kriterlerinin yetersiz kalmasından dolayı Komite 1999 yılında düzenlemesi yapılan kriterleri 2004 yılında son haliyle Basel II adı altında tekrar yayımlanmıştır. Basel II kriterlerinin geliştirilmesi krizlerin azalmasında önemli ölçüde yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of risk has brought new risks to the present day with the increasing competition environment. Although operational risk, credit risk and market risk, which are the most important risks in banking, are still a big problem for banks, they can manage these risks in advance and minimize the risk. In order to prevent losses due to operational risk, regular audits in the banking sector and prior separation of capital are important for banks. The Basel Committee issued Basel I (Capital Adequacy Agreement) in 1988 to improve the market discipline, capital measurement and financial stability in order to reduce the risks of banks. One of the criteria of Basel II capital calculations has been the first country that Turkey. Due to the inadequacy of the Basel I criteria based on credit risk, the Committee re-issued its criteria in 1999 under the name of Basel II. The development of Basel II criteria has helped to reduce the crisis.