Bankalarda risk yönetimi ve operasyonel risk süreçlerinin değerlendirilmesi; bankacılık eğitimi açısından bir değerlendirme
The risk management at banks and the evaluation of operational risk durations; an approach focusing on banking training
  1. Tez No: 219050
  2. Yazar: CİHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Eğitim ve Öğretim, Banking, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda bankacılık sektöründe operasyonel risk bazlı dalgalanmalar ve bu dalgalanmalar neticesinde sektörde yaşanan büyük kayıplar operasyonel risk yönetiminin önemini ve güncelliğini arttırmıştır. Operasyonel risk en eski risk türü olarak bilinse de kredi ve piyasa riskine oranla daha az önemsenen bir risk türüydü. Meydana gelen büyük kayıplar operasyonel risk yönetiminde bir takım çalışmaların ve düzenlemelerin yapılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Özellikle Basel Bankacılık Komitesinin, operasyonel risk yönetimi ile ilgili düzenlemeleri başta Avrupa olmak üzere, Türkiye'de de etkisini göstermektedir.Düzenlemelere ayak uydurma ve gelişmelerden daha fazla yararlanma düşüncesinden hareketle, operasyonel risk yönetiminde eğitim ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede Türkiye'de BDDK'nın çalışmalarına ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunun düzenlemelerine hızlı adaptasyon süreci önemlidir. Hızlı adaptasyonu sağlayacak olanda operasyonel risk yönetimi eğitim çalışmalarının arttırılması ve mevcut çalışmaların kalitelerinin yükseltilmelerine bağlıdır.Banka şube müdürleri ve banka şube şeflerine yapılan anket ile çalışanların operasyonel risk yönetimi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülmüştür. Araştırmaya katılanların % 58,3'ü operasyonel risk yönetimi ile ilgili bir eğitim almamışlardır. Bu durumda Türk Bankacılık sektöründe operasyonel risk yönetimi ile ilgili eğitim ihtiyacının olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the fluctuations based on operational risk at banking sector and as a result of these fluctuations the great loss in the sector has increased the importance and the currency of operational risk management. Although the operational risk is known as the oldest kind of risk, it has beeen considered as the least important one when comparing with credit and market risk. After the great loss in the sector, it is vital that there should be team work, colloboration and new arrangements. Especially the arrangements of Basel Banking Committee about the operational risk management has showed its effect not only in Europe but also in Turkey.With the thought of keeping up with these arrangements and benefiting from the developments , the need of training in operational risk management is obvious. For this reason the quick adaptation duration for BDDK's. Studies in Turkey and the arrangement of the Banking Law numbered 5411 are important. And this rapid adaptation can be made with the increase in the number of the studies related to operational risk management and the quality of the current studies.By the help of the survey carried out among the bank managers and the bank chiefs, it has been proved that the employee do not have adequate knowledge about the operational risk management. The 58.3 percent of the staff haven't had a training about the operational risk management. In conclusıon the need of training related to operational risk management is essential in Turkish banking sector.