Güvenlik politikaları ve NATO ekseninde Avrupa Birliği'nin geleceği
Future of the European Union in the axis of security policies and NATO
- Tez No: 564559
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği'nin kuruluşundan günümüze kadar geçen süreçte güvenlik politikalarının inşasında hangi aşamalardan geçtiği, ekonomik entegrasyon ve genişleme süreçlerinde Avrupa devletlerinin gösterdiği kararlılığının güvenlik politikalarının uygulanabilirliği söz konusu olduğunda neden etkili olamadığının tespiti ve bu sürecin Avrupa Birliği'nin geleceğini ne ölçüde etkileyebileceğinin NATO ve ABD'nin güvenlik stratejileri ekseninde değerlendirilmesidir. Avrupa'nın güvenliğini etkileyebilecek her türlü gelişmenin aynı zamanda tüm dünyanın barış ve refahı ile etkileşimde olduğu açıktır. Küresel olarak barışı temin edebilmek, insanların huzurlu ve güven içerisinde yaşamalarını sağlamak için tüm Birlik üyesi ülkelerin azami katkı sağlaması gerektiği gibi, jeostratejik farklılıklara rağmen NATO ve ABD gibi uluslararası örgütler ve devletler ile birlikte mücadele etme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Güvenliğin insanın en temel ihtiyaçlarından biri olduğu fikrinden yola çıkarak Avrupa Birliği'nin geleceğini belirleyecek en önemli faktörün amaca yönelik güvenlik politikalarının tesis edilmesi ve bu politikaların küresel bir konsensüs ile uygulanabilirliğinin sağlanması olduğu değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nin güvenlik politikalarının sürdürülebilirliğini sağlamada NATO ile işbirliğinin barışın tehdidine verilecek güçlü bir karşılık olduğu, bu aşamada Birlik, savunma ve güvenlik konularında nasıl organize olacağına kendisi karar verirken NATO'nun, Birlik ülkelerini savunmasında temel yapı taşı fonksiyonunu koruduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the stages of the European Union in the process of building security policies from its foundation to the present day, to diagnose why the stability of European states in the process of economic integration and enlargement couldn't be effective in the applicability of security policies and to evaluate to what extent this process can affect the future of the European Union in the axis of security strategies of NATO and USA. It is clear that any development that could affect the security of Europe interacts with the peace and prosperity of the world at the same time. In order to constitute global peace and ensure that people live in peace and security, all member states must make maximum contribution, and despite the geostrategic differences, the necessity to struggle together with international organizations and states such as NATO and USA has emerged. Based upon the idea that security is one of the most basic needs of people, it is considered that the most important factor that will determine the future of the European Union is the establishment of security policies as to the purpose and ensuring that these policies are implemented with a global consensus. In this study, it was reached that the cooperation with NATO in ensuring the sustainability of the European Union's security policies was a strong response to the threat of peace, and at this stage, while the Union decided on how to organize itself in defence and security matters, NATO maintained its basic building block function in defending the countries of the Union.