Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi ile fiziksel aktiviteye yönelik tutumlarının incelenmesi
Analysis of secondary school students' attitudes towards physical education and sports lesson with physical activity
- Tez No: 820818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR YAZICILAR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ile fiziksel aktiviteye yönelik tutumlarının incelenmesidir. Bu amaçla araştırmada, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ile fiziksel aktiviteye yönelik tutumları, öğrencilerin, cinsiyet, sınıf düzeyi, , spor yapma, spor lisansı ve haftalık egzersiz sıklığı, ebeveynlerinin eğitim ve spor yapma durumu değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmaya, 2021-2022 öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ilçe merkezinde yer alan ortaokullarda 5. 6. 7. ve 8. sınıf seviyelerinde eğitim gören 471 kız 549 erkek öğrenci olmak üzere toplam 1020 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmanın verileri, kişisel bilgi formu ve Güllü ve Güçlü (2009) tarafından geliştirilen Beden eğitimi Dersine Yönelik Tutum ölçeği ve Yıldızer, Bilgin, Korur, Yüksel ve Demirhan (2019) tarafından geliştirilen Fiziksel aktiviteye yönelik tutum ölçeği (FAYTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon analizi ve gruplar arası farkın kaynağını belirlemek için LSD Post Hoc. testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the attitudes of secondary school students towards physical education with sports lessons and physical activity. For this purpose, secondary school students' attitudes towards physical education with sports lessons and physical activity were examined in terms of gender, grade level, self-efficacy in physical education lesson, sports, sports license and weekly exercise frequency, and parents' education and sports status variables. A total of 1020 students, 471 girls and 549 boys, studying at 5th, 6th, 7th and 8th grade of the secondary schools in the center of Şahinbey district of Gaziantep in the 2021-2022 academic year, voluntarily participated in the study. The data of the study were collected using the personal information form and the Attitude towards Physical Education Lesson scale developed by Güllü and Güçlü (2009) and the Attitude towards Physical activity scale (FAYTÖ) developed by Yıldızer, Bilgin, Korur, Yüksel and Demirhan (2019). In the analysis of the data obtained, descriptive statistics, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), pearson correlation analysis and LSD Post Hoc. tests have been used. According to the results of the analysis, there is a statistically significant difference between the students' gender, grade level, self-efficacy in physical education lesson, doing sports, sports license and weekly exercise frequency, and physical activity.