Yabancılara Arapça öğretiminde kısa hikayenin yeri
The place of the short story in teaching Arabic to foreigners
  1. Tez No: 564708
  2. Yazar: ABDULMUTTALİP IŞIDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
İmam Hatip Liselerinde Arapça öğretiminde karşılaşılan sorunlar bu alanda değişikliğe ihtiyaç olduğunun göstergesidir. Arapça öğretiminde sürekli değişikliğe gidilen programlar ve kitaplar, öğretim sürecinde izlenen yöntem ve teknikler bu ihtiyacı açıkça ortaya koymaktadır. Bu çalışmada ise İmam Hatip Liselerindeki bu ihtiyacın giderilmesine katkı sağlaması amacıyla İmam Hatip Liseleri dokuzuncu sınıf öğrencileri için“Kısa Hikayelerle Arapça Öğretim Programı”hazırlanmıştır. Hazırlanan program Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Ankara İmam Hatip Lisesi dokuzuncu sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Uygulanan programın Arapça öğretim sürecinde etkili olup olmadığını ortaya koymak amacıyla gerçek deneme modellerinden öntest ve sontest kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Bunun yanı sıra uygulama yapılan öğrencilerin görüşlerini almak amacıyla öğrencilere anket uygulanmıştır. Çalışma sonunda“Kısa Hikayelerle Arapça Öğretim Programının”öğrencilerin Arapça dil becerilerinde anlamlı bir fark oluşturduğu belirlenmiştir. Çalışma giriş, kuramsal altyapı, yöntem, bulgular ve yorum, kısa hikayelerle Arapça öğretim programı ve dersler ve sonuç olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The problems encountered in the teaching of Arabic in Imam-Hatip High Schools indicate that there is a need for change in this field. The programs and books which are constantly changing in Arabic teaching and the methods and techniques used in the teaching process clearly reveal this need. In this study, Arabic Teaching Program with Short Stories was prepared for the ninth grade students of Imam Hatip High School in order to contribute to the elimination of this need.. The program was applied to the ninth grade students of Science and Social Sciences Project School Ankara Imam Hatip High School. In order to reveal whether the applied program was effective in Arabic teaching process, experimental design with pretest and posttest control group was used from the true experimental designs. In addition to this, a questionnaire was applied to the students in order to get their opinions. At the end of the study, it was revealed that Arabic Teaching Program with Short Stories had a significant difference in Arabic language skills of students. The study consists of six chapters, including introduction, theoretical background, methods, findings and comments, Arabic curriculum with short stories and lessons and results.