Halk oyunları faaliyetlerinin bireylerin iletişim ve problem çözme becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of folk dance activities on communication and problem solving skills
  1. Tez No: 564709
  2. Yazar: MELTEM EVLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı halk oyunları faaliyetlerinin bireylerin iletişim becerileri ve problem çözme becerileri üzerinde etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmada, örneklem grubunu Çorum' da bulunan halk eğitim merkezi, dernek ve kulüplerde halk oyunları faaliyeti gösteren bireyler ile rastgele seçilmiş halk oyunları faaliyetinde bulunmayan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada, Problem Çözme Envanteri, İletişim Becerileri Envanteri kullanılmıştır. George (2011) tarafından basıklık değeri ve Hair ve ark. (2013) tarafından belirtilen çarpıklık değerleri açısından normal dağılım göstermektedir. Verilerin analizinde, tek yönlü varyans analizi, iki bağımsız t testi korelasyon analizi ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen bulgular % 95 güven aralığında ve 0,05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Bulgular: İletişim ile problem çözme becerileri arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmektedir. Halk oyunları oynayan bireylerin cinsiyet değişkenine göre; kadın katılımcıların erkek katılımcılara göre iletişim becerilerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Katılımcıların ikamet yeri değişkenine göre, şehir merkezinde ikamet edenler, köy- kasaba- ilçede ikamet edenlere göre daha yüksek iletişim becerisine sahip olduğu belirlenmiştir. Problem çözme becerisine göre; cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve ikamet ettiği yer değişkenlerinde katılımcılar arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Sonuç: Çalışma da iletişim ve problem çözme becerileri birbirleri ile pozitif ilişki içerisinde olduğu görülmektedir. Bu duruma göre toplumumuz da ki bireylerin iletişim becerileri halk oyunları, sosyal, sportif ve sanatsal faaliyetler ile artırılarak buna paralel olarak problem çözme becerilerinde de artış olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this study is to examine whether folk dance activities have an impact on communication skills and problem solving skills of individuals. Material and Method: In the study, the sample group consists of individuals performing folk dance activities in public education centers, associations and clubs in Çorum and individuals who do not engage in randomly selected folk dance activities. In the research, Problem Solving Inventory and Communication Skills Inventory were used. The kurtosis value by George (2011) and Hair et al. (2013) shows normal distribution in terms of skewness values. One-way analysis of variance, two independent t-test correlation analyzes and regression analyzes were used to analyze the data. The findings were interpreted at 95% confidence interval and 0.05 significance level. Results: There is a positive relationship between communication and problem solving skills. According to the gender variable of the people playing folk dances; female participants had higher communication skills than male participants. According to the place of residence variable of the participants, it was determined that the residents of the city center had higher communication skills than the residents of the village-town-district. According to problem solving skills; There was no significant difference between the participants in terms of gender, age, educational background and place of residence. Conclusion: In the study, communication and problem solving skills were found to have positive relationships with each other. According to this situation, communication skills of individuals in our society are increased with folk dances, social, sporting and artistic activities and it is expected that problem solving skills will increase accordingly.