Ayşe Kulin'in sinema ve televizyona uyarlanan eserleri üzerine bir inceleme
A study of Ayşe Kulin's literal works adapted into cinema and television
  1. Tez No: 564733
  2. Yazar: NURCAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmada Ayşe Kulin'in sinema ve televizyona uyarlanan eserleri ele alınmıştır. Sinema ve edebiyatın birbirinden farklı sanatlar olması göz önünde bulundurularak eser ve uyarlamalara bu çerçevede yaklaşılmıştır. Uyarlanan eserler sinema tekniği ve çerçevesi içinde değerlendirilmiştir. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde sinema ve edebi eserin ''benzerlikleri ve farklılıkları'' ile ''edebi eser ve sinema etkileşimi'' üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Ayşe Kulin'in hayatı, edebi kişiliği ile uyarlamalar hakkındaki fikirleri ve görüşlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Ayşe Kulin'in sinema filmi ve dizi film olarak uyarlanan eserleri ''tema, bakış açısı, zaman, mekân, karakterler, dil ve üslup'' başlıkları altında incelenmiştir. Sonuç bölümünde incelenen eserlerden elde edilen sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Ayşe Kulin's works adapted to cinema and television are discussed. Considering the fact that cinema and literature are different arts, works and adaptations are approached in this framework. Adapted works were evaluated within the framework of film technique and framework. In the first part of the thesis which consists of three parts,“similarities and differences”of cinema and literary works and“literary works and cinema interaction”are emphasized. In the second chapter, the ideas and opinions of Ayşe Kulin about her life, her literary personality and her adaptations were discussed. In the third chapter, the works of Ayşe Kulin which were adapted as a feature film and a series of films were examined under the headings, theme, perspective, time, place, characters, language and style. In the conclusion section, the results obtained from the works examined were revealed.