İzmir sağlık kurumlarının tıbbi laboratuvarlarında dış kalite kontrol programlarının öneminin araştırılması
Investigation of the significance of external quality control programs in Medical laboratories of health institutions in İzmir
- Tez No: 564753
- Danışmanlar: PROF. DR. TONAY İNCEBOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Education, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Katılımcıların, klinik laboratuvarlarda uygulanan dış kalite kontrole (DKK) yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi ve bunları etkileyen faktörlerin irdelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel türdeki araştırma; devlet, üniversite ve özel hastaneler olmak üzere İzmir'de bulunan 21 hastanenin tıbbı laboratuvarlarında görevli 127 sağlık çalışanları ile yüz yüze anket formu uygulanarak yapılmıştır. Anket 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde katılımcıların sosyo-demografik ve çalışma yaşamına ait özellikleri içeren 6 soru bulunmaktadır. Anketin ikinci bölümde sağlık kurumlarının dış kalite kontrol programları ile ilgili uygulamaları hakkında 11 soru yer almaktadır. Son bölümde ise DKK'nın önemi ile ilgili 19 ifade, geriye kalan 10 ifade ise laboratuvarların dış kalite kontrol programlarının uygulanabiliriği ile ilgilidir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, ortanca, en düşük ve en yüksek değer, bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Kurum laboratuvarının dış kalite kontrol programlarına dahil olma süresi ortalamasının 8 yıl olduğu görülmüştür. Katılımcılar DKK'nın önemine ve DKK programının uygulanabilirliği ilişkin ifadelere büyük oranlarda olumlu değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Araştırmada katılımcıların eğitim eksikliği tespit edilmiştir. DKK'nin önemi ve DKK programları ilgili algı düzeyine ait puan ortalaması ile cinsiyet ve yaş arasında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the opinions of the participants about External Quality Control (EQC) implemented in medical laboratories, along with examination of the factors affecting them. Method: A cross sectional study is conducted with face-to-face questionnaire on 127 healthcare workers working at medical laboratory in 21 hospitals covers public, private and university hospital in İzmir. The questionnaire consists of 3 parts. In the first part, there are 6 questions about the socio-demographic and working life characteristics of the participants. In the second part, 11 questions about the practices of health institutions regarding EQC programs are included. In the last section, 19 expressions about the importance of EQC and the remaining 10 expressions are related to be applicability of the EQC programs in laboratories. In the analysis of the data, number, percentage, arithmetic mean, standard deviation, median, lowest and highest value are used as distribution indicators, along with Mann Whitney U and independent samples T-test. Results: The average duration of inclusion in the EQC programs of the laboratories was 8 years. The participants have largely made positive evaluations to the expressions about the importance of EQC and the applicability of the EQC program. It is indicated that the participants have lack of in-service training about EQC programs. There is no statistically significant difference between the average score of perception level about the importance of and applicability of EQC programs' expressions, in terms of participants' age, gender (p>0.05).