Beden eğitimi ve spor bölümü öğretmen adaylarının konuşma kaygısı ve kültürel zekâ arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between speech anxiety and cultural intelligence of prospective teachers in physical education and sports department
  1. Tez No: 564754
  2. Yazar: MEHMET KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Beden eğitimi ve spor bölümünde lisans düzeyi eğitimine devam eden, öğretmen adaylarının“Konuşma Kaygısı”ve“Kültürel Zekâ”düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Araştırmaya Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin farklı bölümlerinde okuyan 300 öğretmen adayı katılmıştır. Çalışmada İlhan ve Çetin (2014) tarafından güvenirlik ve geçerliliği yapılmış olan“Kültürel Zekâ Ölçeği”ve Sofu (2012) tarafından geçerlilik güvenirliği yapılmış olan“Konuşma Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada demografik anket yapılmış ve istatistiksel analiz yöntemi olarak t- testi, ANOVA ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the relationship between“Speech Anxiety”and“Cultural Intelligence”levels of the prospective teachers who are continuing their undergraduate education in Physical Education and Sports Department. Materials and Methods: 300 prospective teachers from different departments of Atatürk University-Faculty of Sport Sciences participated in the study.“Cultural Intelligence Scale”validity and reliability of which was shown by İlhan and Çetin (2014) and“Speech Anxiety Scale”validity and reliability of which was shown by Sofu (2012) were used in the study. T-Test, ANOVA and Regression Analysis were used as the statistical analysis methods.