Kur'ân-ı Kerim'de taşa ilişkin ayetler -tahlili bir inceleme-
Verses of stones in the Qur'an an analytical study
- Tez No: 686922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FARUK ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kurân-ı Kerîm'in âyetleri birçok tarihi ve bilimsel veri içermektedir. Bilim ve teknolojinin ilerlemesi ile bu âyetler daha iyi incelenmiş ve günümüz bilimine ışık tuttuğu görülmüştür. Bu bağlamda Kurân'ı Kerim'de geçen taş kelimesi dikkatimizi celbetmiş ve bizde taş kelimesinin geçtiği âyetleri incelemenin faydalı olacağı kanaati hâsıl olmuştur. Çünkü bu araştırmada detaylı olarak anlatılacağı gibi, taş Kuran ayetlerinde bazen mucizevi bir olayın içinde, bazen de cezâî bir süreçte karşımıza çıkmaktadır. Yine Fil Suresi'nde bir savaş silahı olarak, diğer bazı kıssalarda ise tarihi bir olayın gerçekleştiği bir sahne olarak görülmektedir. Dolayısıyla tüm bu özellikleriyle taşların ilâhi hitap bağlamında tuhaf ve gizemli nesneler olarak karşımızda durduğu aşikârdır. Bu nedenle çalışmamızın çıkış noktası, ayetlerde bahsedilen bu taşların mahiyetini ortaya koyma arzusu ve bunların ayetlerdeki kullanımları hakkında kapsamlı tespitlere ulaşma çabasıdır.
Özet (Çeviri)
The verses of the Qur'an contain many historical and scientific data. With the advancement of science and technology, these verses have been examined better and it has been seen that they shed light on today's science. In this context, the word stone in the Qur'an has attracted our attention and we have come to the conclusion that it would be useful to examine the verses in which the word stone is mentioned. Because, as will be explained in detail in this study, the stone appears in the verses of the Qur'an, sometimes in a miraculous event and sometimes in a criminal process. Again, it is seen as a weapon of war in Surah Fil and as a scene where a historical event takes place in some other stories. Therefore, with all these features, it is obvious that the stones stand before us as strange and mysterious objects in the context of divine address. For this reason, the starting point of our study is the desire to reveal the nature of these stones mentioned in the verses and the effort to reach comprehensive determinations about their use in the verses.