Türkiye-Rusya Federasyonu ilişkilerinde Aleksander Dugin'in etkisi
Aleksander Dugin's impact in Turkey-Russia Federation relations
- Tez No: 564844
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Rusya Federasyonu'nun etkin fikir akımlarından Yeni Avrasyacılık Hareketi'nin lideri Aleksander Dugin'in, özellikle son dönemde Türkiye-Rusya ilişkilerindeki işbirliğinde önemli bir katkısı olduğu yönünde iddialar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Dugin'in Avrasyacılık projesinde Türkiye-Rusya ilişkilerine biçtiği rol ile iki ülke ilişkilerinde mevcut işbirliği arasındaki paralelliği analiz etmek ve Dugin'in Rus Dış Politikasına etki etme potansiyeli kapsamında, iki ülke arasındaki ilişkilerde doğrudan veya dolaylı olarak oynadığı rolü incelemektir. Çalışmada Dugin'in Rus Dış Politikasına bir noktaya kadar etki etme imkan ve kabiliyetine sahip olduğu ve son yıllarda Türkiye-Rusya arasındaki gelişen işbirliği sürecinde aktif olarak rol aldığı tezi savunulmaktadır. Bu çerçevede Dugin'in Rus siyasi hayatındaki nüfuzu ve Türkiye'ye bakış açısı incelenmiş, Türkiye-Rusya ilişkilerindeki etkileri örnek olaylarla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is claimed that, Russia Federation's significant ideological trend New Eurasianism Movement's leader Aleksander Dugin, has a considerable contribution to the cooperation of Turkey-Russia relations especially recently. The aim of this study is to analyze parallelism between the role of Turkey-Russia relations in Dugin's design and current cooperation in the bilateral relations, and to examine Dugin's directly or indirectly role in bilateral relations within his potential impact on Russia Foreign Policy. This study claims that, Dugin has possibility and capability for influence on Russia Foreign Policy up to a point and plays an active role in the process of cooperation between Turkey and Russia. In this context, Dugin's effect on Russia policy and his opinions about Turkey has examined and his impact on the relations of Turkey and Russia has explained by case studies.