Rekabetçi otoriter rejimlerde anayasa mahkemelerinin konumu Türkiye, Polonya ve Macaristan örnekleri
Constitutional courts in competitive authoritarian regimes: the case of Turkey, Poland and Hungary
  1. Tez No: 564887
  2. Yazar: HAŞİM ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK GENÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bir hibrit rejim çeşidi olan rekabetçi otoriter rejimlerde anayasa mahkemelerinin sınırlandırılması otoriterleşme sürecinin önemli aşamalarından biridir. Bu rejimlerde iktidarın hedef aldığı aktörlerin başında demokrasiyi koruyan ve ona sınırlar çizen anayasa mahkemeleri gelir. Bu nedenle, bu çalışma, rekabetçi otoriter rejimlerde iktidar-anayasa mahkemesi ilişkilerine odaklanır. Bu çalışmanın temel amacı anayasa mahkemelerinin sınırlandırılma sürecini inceleyerek, rekabetçi otoriter rejimlerde anayasa mahkemelerinin konumuna ilişkin yeni bir yaklaşım geliştirmektir. İlkin, hibrit rejimlerin yükselişi, rekabetçi otoriter rejimlerin özellikleri ve bu rejimlerde yargının konumunu analiz edilmiştir. İkinci olarak, Türkiye, Polonya ve Macaristan'da anayasa mahkemelerinin sınırlandırılma süreci irdelenmiştir. Rekabetçi otoriter rejim örneği olarak gösterilen bu ülkelerde geniş halk desteğine sahip iktidarların, yargıya karşı benzer politikalar yürüttükleri gözlemlenmektedir. Bu üç ülkede de benzer yöntemlerle anayasa mahkemeleri sınırlandırılmış ve siyasi olarak etkisiz aktörler haline getirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Limiting the power of constitutional court in a competitive authoritarian regime which is one particular type of hybrid regimes, is a corner stone of process of authoritarianization. Constitutional court which checks and balances the power of the government, becomes one of the main target of these kind of regimes. Because of that, this study analysis government-constitutional court relations in competitive authoritarian regimes. From this scope, firstly the rise of hybrid regimes and the distinctive features of competitive authoritarian regimes were examined. In second part, this study tries to find an answer the question of how jurisdiction and especially constitutional courts are affected through authoritarianization. Consequently, this study discusses the current situation of constitutional courts in Turkey, Poland and Hungary as case studies of competitive authoritarian regimes. This three cases indicates that governments in competitive authoritarian regimes try to convert constitutional courts into a politically pliant body. Finally, this study compares these three cases and tries to create a new approach to situation of constitutional courts in competitive authoritarian regimes.