Türkler ve Soğdaklar
Turks and Sogdians
- Tez No: 564889
- Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Soğdaklar, İranî kökenli ve tüccarlıklarıyla ün yapmış bir kavimdir. Türklerle her zaman iç içe yaşamayı başarmış ve çeşitli ülkelere ticaret için gitmişlerdir. Türkler ise tarihin her döneminde büyük ve güçlü devletler kurmayı başarmışlardır. Dolayısıyla, Türkler güçlüydü ve Soğdakların korunmaya gereksinimi vardı. Güçlü toplumlara ihtiyaç duyan tüccarlar ile savaşçıların yolu bu yüzden tarih boyunca sık sık kesişmiştir. Bu çalışmada, Türkler ve Soğdakların Türk devletleri sürecindeki ilişkileri ve özellikle karşılıklı kültürel etkileri incelenecektir. Bu ilişkilerin oluşmasında ve Soğdakların sosyal yaşantısında ticaretin etkisinden sık sık söz edilecektir. Çalışmada kaynak eserlerden, kitaplardan, makalelerden yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Sogds, İranian origin and a nation renowned for their merchandising. They have always succeeded to live together with Turks and have gone to trade in various countries . Turks have succeeded in establishing great and powerful states in every period of history. The Turks were strong and Sogds needed protection. The way of traders and warriors, for traders need powerful soccieties, is often intertwined throughout history. İn this study , the relations of Turks and Sogds in the process of Turkish states and especially their mutual cultural effects will be examined . The influence of trade will often be mentioned in the formation of these relations and the social life of the Sogds. İn this study, books, articles and resources will be used.