Sınıf öğretmeni adaylarının iletişim becerileri ile empatik eğilim düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between primary school teacher cadidates' communication skills and empathic tendency levels
  1. Tez No: 564903
  2. Yazar: SENEM GÜNÖNÜ KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim Dalının dördüncü sınıfında öğrenim gören öğretmen adaylarının iletişim becerileri ile empatik eğilim düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 eğitim öğretim yılı Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu çalışmada, sınıf öğretmeni adaylarının empatik eğilim düzeyleri ile iletişim becerilerinin öğretmen adaylarının mezun olunan lise türü, cinsiyetleri, anne baba eğitim durumları, kardeş sayısı ve öğretmenlik mesleğini seçmedeki sebeplerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmada var olan bir durum betimlenmeye ve buna bağlı olarak değişkenlerin birbirleriyle ne düzeyde ilişkili olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın modeli genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmada ölçme aracı olarak Spreng ve arkadaşları (2009) tarafından bireylerin empati düzeylerini ölçme amacıyla geliştirilmiş ve Türkçe uyarlaması Totan, Doğan ve Sapmaz (2012) tarafından yapılmış“Toronto Empatik Eğilim Ölçeği”ile Korkut (1996) tarafından geliştirilen "İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği''(İBDÖ) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sınıf öğretmeni adaylarının empatik eğilim düzeyleri ve iletişim becerilerinin cinsiyetlerine, mezun oldukları okul türüne, kardeş sayısına, anne eğitim durumuna, baba eğitim durumuna ve öğretmenlik mesleğini seçmedeki sebepler değişkenlerine göre anlamlı düzeyde bir farklılığa rastlanmamıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının empatik eğilimleri ile iletişim becerileri toplam puanları arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between communication skills and empathic tendency levels of the primary school teacher cadidates who are receiving education at Pamukkale University. The population of the study is composed by the forth grade students in 2018-2019 academic year of Pamukkale University Education Faculty. In this study, it has been researched whether the candidate teachers' empathic tendency levels and communication skills differ or not, according to their reasons for choosing high school type, gender, parent education status, number of siblings and reasons for choosing the teaching profession. In this study, it has been examined that describing of a substantial situation and accordingly this what extent the variables are related to each other. The research model of the study is a descriptive research in relational survey method of the general survey models. In this study, to measure of the empathy levels of the individuals developed by Spreng et al. (2009) and the Turkish version developed by Totan, Doğan and Sapmaz (2012) is called 'Toronto Empathy Questionnaire' and“The Communication Skills Assessment Scale”developed by Korkut (1996) were used as measuring tool. According to the findings of the research, no significant difference was found between the candidate teachers' empathic tendency levels and communication skills, gender, type of school, number of siblings, mother's education, father's education status and reasons for choosing the teaching profession. A positive relationship was found between the empathic tendencies and communication skills total scores of primary school teacher candidates.