Çok değişkenli istatistiksel süreç kontrol tekniklerinin incelenmesi: Gıda sektöründe bir uygulama
Examination of the multivariate statistical process control techniques : An application on food industry
  1. Tez No: 564902
  2. Yazar: İSA KOŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, İşletme, Econometrics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüz rekabet ortamında müşteri memnuniyetinin sağlanması ve kalite maliyetlerinin minimize edilmesi için istatistiksel süreç kontrol teknikleri orta ve büyük ölçekli birçok işletmede kullanılarak üretim süreçleri istatistiksel olarak sürekli izlenmektedir. Süreçlerin istatistiksel olarak kontrol edilmesi, hem kalitesiz ürün oranını azaltmak hem de süreçte oluşan ciddi bir sorunun varlığına ilişkin durumun erken teşhis edilmesi açısından önemlidir. Birçok işletmede kalite kontrol grafikleri, tek değişkenli olarak yani her bir kalite karakteristiği için ayrı kontrol grafiği oluşturularak süreçler izlenmektedir. Ancak birbirinden etkilenen kalite karakteristiklerinin birlikte değerlendirilmesiyle ortaya çıkarılabilecek kontrol dışı durumlar tespit edilememektedir. Bu gibi durumlarda, çok değişkenli istatistiksel kalite kontrol teknikleri kullanılarak süreç kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, makarna üreten bir işletmenin üretim süreci, çok değişkenli istatistiksel süreç kontrol tekniklerinden Hotelling T 2 , çok değişkenli birikimli toplam (MCUSUM) ve çok değişkenli üstel ağırlıklı hareketli ortalama (MEWMA) ile takip edilerek kontrol dışı durumların varlığı araştırılmıştır. İşletme için, 8 kalite karakteristiğinin birlikte değerlendirilmesiyle oluşturulan çok değişkenli kontrol grafikleri karşılaştırılmış ve Hotelling T 2 grafiklerindeki kontrol dışı sinyaller Mason Young Tracy (MYT) ayrıştırma yöntemiyle ayrıştırılmıştır. Ayrıştırma sonucu, kontrol dışı duruma hangi kalite karakteristiklerinin neden olduğu tespit edilerek sürecin ilgili bölümünde gerekli kontrol ve düzeltme işlemlerinin yapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
On today's competition market, statistical process control methods are widely used at lots of medium and large scaled organizations, and manufacturing processes are continuously and statistically monitored to meet customer satisfaction and to minimize quality cost. Controlling processes statistically is crucial to reduce poor quality product rate and to early diagnose critical problems at processes. In a lot of organizations, quality control charts are used as univariate, meaning that each quality characteristic is monitored by a separate control chart. However, out of control signals which can only be revealed by jointly evaluation of different quality characteristics cannot be determined. In such situations, processes should be monitored by multivariate statistical process control charts. In this research, manufacturing process of a pasta factory was monitored by multivariate statistical process control methods which are Hotelling T 2 , multivariate cumulative sum (MCUSUM) and multivariate exponentially weighted moving average (MEWMA), and was searched for possible out of control situations. Multivariate statistical process control charts made by the jointly evaluation of 8 quality characteristics were compared and the out of control signal of Hotelling T 2 chart was decomposed with Mason-Young-Tracy (MYT) decomposition method. As a result of decomposition, the quality characteristics responsible for out of control signal were determined and made correction and control on the relevant part of the process.