Defining new political tools for municipal solid waste management of Ankara metropolitan municipalitiy after revision of metropolitan municipality law in 2014
Yenilenen büyükşehir belediye yasası sonrası Ankara büyükşehir belediyesinin belediye katı atık yönetimi için uygun politika araçlarının belirlenmesi
- Tez No: 564991
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, DOÇ. DR. SAVAŞ ZAFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
30 Mart 2014 tarihinde 6360 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle Büyükşehir Belediyelerinin sorumluluk sınırları il mülki sınırlarına genişletilmiştir. Bu genişleme Büyükşehir Belediyelerine katı atık yönetimini de barındıran çevre hizmetleri konusunda yeni sorumluluklar yüklemiştir. Bu çalışmanın amacı (a) yeni yasa ile belediyelerin katı atık yönetim görevinin layıkıyla yerine getirilmesi için ihtiyaç duyacakları politika araçları belirlemek ve (b) olası katı atık yönetim senaryo seçeneklerini incelemektir. Bu kapsamda, Ankara Büyükşehir Belediyesi için katı atık yönetim sistemi modeli oluşturulmuş ve bu model üzerinde dört farklı katı atık yönetim senaryosu incelenmiştir. Senaryo-1, yeni yasadan önce yürürlükte olan katı atık yönetim sistemini, Senaryo-2, her bir çevre ilçeye bir aktarma istasyonu kurulmasını, Senaryo-3, her çevre ilçeye bir düzenli depolama sahası kurulmasını, Senaryo-4 ise çevre ilçeler için oluşturulan gruplandırmalar için düzenli depolama sahalarının kurulmasını ele almaktadır. Senaryolar ekonomik olarak analiz edilmiş 20 yıl boyunca ortaya çıkacak maliyetler net bugünkü değer üzerinden karşılaştırılmıştır. Senaryo-4 6360 sayılı yasanın getirdiği sorumlulukları sürdürülebilir kalkınma konsepti içerisinde en iyi sağlayan senaryo seçilmiştir. Seçilen katı atık yönetim senaryosunun uygulanabilmesi için, Ankara Büyükşehir Belediyesinin ihtiyaç duyacağı politika araçları geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By the date of March 30th of 2014, law no 6360 has come into force that extends the responsibilities of Metropolitan Municipalities to the provincial administrative boundaries. This extension creates new responsibilities for Metropolitan Municipalities regarding environmental services including solid waste management. The aim of this study is (a) to develop new political tools that Metropolitan Municipalities will need to fulfill their obligations under this new law in the area of solid waste management, and (b) to consider possible alternative solid waste management scenarios. In this context, a solid waste management system model was established for Ankara Metropolitan Municipality and four different solid waste management scenarios were examined on this model. Scenario-1 considers the management system, which was in force before the new law. Scenario-2 considers the establishment of a transfer station to every peripheral district, Scenario-3 considers the establishment of a sanitary landfill to every peripheral district and Scenario-4 considers the establishment of sanitary landfills for grouped peripheral districts. The scenarios were analyzed economically and the costs that would occur for 20 years were compared over the net present value. Within the concept of sustainable development, Scenario-4 was selected as the best that brings the responsibilities of the Law No. 6360. In order to implement the selected solid waste management scenario, the policy instruments needed by the Ankara Metropolitan Municipality were developed