6-17 yaş arasındaki normal gelişim gösteren ve özel gereksinimli çocukların çocuk anababa ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of chi̇ld-parent relati̇onshi̇ps between normal development and speci̇al needs chi̇ldren between 6-17 years
  1. Tez No: 565027
  2. Yazar: SERAP ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDAĞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma özel gereksinimli ve normal gelişim gösteren çocukların çocuk-anababa ilişkilerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas il merkezinde bulunan tüm resmi ve özel eğitim rehabilitasyon merkezlerinde kayıtlı 6-17 yaş özel gereksinimli çocuklar ve Sivas il merkezinde bulunan tüm resmi ilköğretim ve ortaöğretime kayıtlı normal gelişim gösteren çocukların anne babaları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini 6-17 yaş özel gereksinimli 266 çocuğun anne babası ile 6-17 yaş normal gelişim gösteren 266 çocuğun anne babası olmak üzere toplam 532 anne baba oluşturmuştur. Veriler, 'Özel Gereksinimli Çocuk Ebeveyn Kişisel Bilgi Formu', 'Normal Gelişim Gösteren Çocuk Ebeveyn Kişisel Bilgi Formu' ve Robert C. Pianta tarafından geliştirilen, Akgün ve Yeşilyaprak (2010) tarafından türkçe geçerlik güvenilirliği yapılan 'Çocuk-Anababa İlişki Ölçeği (ÇAİÖ)' ölçeği ile toplanmış ve bilgisayar ortamında SPSS programında verilerin analizi yapılmıştır. Normal gelişim gösteren çocuğu olan anne babaların ölçekten aldıkları toplam puanın (47,518±12,437), özel gereksinimli çocuğu olan anne babaların ölçekten aldıkları toplam puandan (60,988±11,668) daha düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to investipate child-parent relationships of children with special needs and normal development. The population The population of the study consists of the parents of children with special needs aged 6-17 who are registered in all public and special education rehabilitiation centers in Sivas City center and the parents of children with normal development children registered in all public primary and secondary schools in Sivas city center. The sample of the study consisted of 532 parents of 266 children with special needs of 6-17 years of age and the parents of 266 children with normal development of 6-17 years of age. The data were 'Child Parental Personal Information Form With Special Needs', 'Child Parental Personal Information Form With Normal Development' and 'Child-Parent Relationship Scale (CARS) developed by Robert C. Pianta and validated in Turkish by Akgün and Yeşilyaprak (2010) scale and data were analyzed by SPSS program on computer. It was found that the total score (47.51±12.43) of the parents with normal development children was lower than the total score (60.98±11.66) of the parents with children with special needs.