Koroner arter by-pass cerrahisinde miyokardiyal korumada kullanılan hipotermik ve izotermik kan kardiyoplejilerinin karşılaştırılması
Comparison of hypothermic and isothermic blood cardi̇oplagia used in myokardial protection in coronary arter bypass surgery
  1. Tez No: 565052
  2. Yazar: SERHAT GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde açık kalp cerrahisinde, en önemli sorunlardan biri, iskemi sırasında, miyokard hücrelerinin hasara uğraması sonucunda gelişen fonksiyon kaybıdır. İskemik hasarı minimalize etme konusunda yapılan çalışmalarla geliştirilen kardiyopleji solüsyonları ve diğer teknikler ile bu sorun kısmen giderilmiştir. Bu çalışmanın amacı, farklı kardiyoplejik solüsyonların (hipotermik kan kardiyoplejisi (HKK), izotermik kan kardiyoplejisi (İKK) arterial klemp süresince kalbin korunmasına olan katkıları ve kardiyak fonksiyonlara etkisini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaçla“grup 1”hipotermik kan kardiyoplejisi ve ''grup 2'' izotermik kan kardiyoplejisi kullanan hastalar olarak 2 grup oluşturuldu. Her iki grupta hasta sayısı 20 kişi olarak belirlendi. Seçilen tüm hastaların kalbin kasılma gücünü gösteren ejeksiyon fraksiyon (EF) değeri % 30'dan yüksekti. Kardiyak troponin I (CTnI) ve kreatin kinaz miyokard bandı (CK-MB) kalp cerrahisi sırasında miyokardiyal hücre hasarının bir göstergesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada da, kardiyak troponin I ve CK-MB miyokardiyal hasarlanmanın göstergesi olarak kabul edildi. Sonuç olarak, kardiyak cerrahide oluşturulan kardiyak arrest döneminde oluşabilecek iskemi, reperfüzyon hasarından miyokardı korumak amacıyla kullanılan hipotermik kan kardiyoplejisi ve izotermik kan kardiyoplejisi arasında fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems in open heart surgery today is the loss of function that occurs as a result of myocardial cell damage during ischemia. This problem was partially solved by cardioplegia solutions and other techniques which were developed with the aim of minimizing ischemic damage. The aim of this study is to compare the effects of different cardioplegic solutions (hypothermic blood cardioplegia (HBC), isothermic blood cardioplegia (IBC)) on cardiac function and contribution to preservation of the heart during arterial clamp. For this purpose, 2 groups were formed as“group 1”hypothermic blood cardioplegia and“group 2”isothermic blood cardioplegia patients. The number of patients was determined as 20 in both groups. The ejection fraction (EF) value of the selected patients was higher than 30%. Cardiac troponin I (CTNI) and creatine kinase myocardial band (CK-MB) are used as a marker of myocardial cell damage during cardiac surgery. In this study, cardiac troponin I and CK-MB were also considered as indicators of myocardial injury. As a result, there is no difference between hypothermic blood cardioplegia and isothermic blood cardioplegia, which are used to protect myocardium from ischemia, reperfusion injury during cardiac arrest during cardiac surgery.