Çocuklarda sevofluran ve dezfluran anestezisinde roküronyumun nöromüsküler blok etkisi ve sugammadeks ile geri dönüşümü
The effects of sugammadex a single dose of rocuronium under sevoflurane and desflurane anesthesia in children
  1. Tez No: 565060
  2. Yazar: GAMZE PİRİNÇ ŞAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çocuklarda nöromüsküler blokörlerin, çeşitli inhalasyon ajanlarıyla farklı etkileri olabileceği bilinmektedir. Sugammadeksle ilgili literatür bilgileri halen kısıtlıdır. İki yaş üzerinde sevofluran (Grup S) ve dezfluran (Grup D) anestezileri altında kısa girişim geçirecek çocuklarda (n=148) tek doz roküronyumun sugammadeksle geri dönüşümü ve sugammadeksin tepe inspiratuar basınç (PIP), sistolik, diyastolik arter basıncı (SAB, DAB) ve kalp atım hızı (KAH) üzerine etkilerini gözlemeyi amaçladık. Pentotal, Fentanil ile indüksiyon ve 0,6 mg/kg roküronyum ile kas gevşemesi sağlanarak akseleromyelografiyle TOF %100'den, 0'a ulaştığı süre (T1) sonunda hastalar entübe edildiler. TOF %25 olana kadar geçen süre (T2) kaydedildi. Sugammadeks 2 mg/kg dozda verildi. TOF en az %90 olana dek geçen süre (T3), sugammadeks sonrası ilk 10 dakikadaki PIP, SAB, DAB, KAH ve derlenme odasında yan etkiler gözlendi. Hastalar 2-4 ve 5-10 yaş olarak değerlendirildi. Roküronyum etki süresi (T2) sevofluran grubunda 2-10 yaş grubunda daha uzundu. T2 zamanı 2-4 yaş grubunda, 5-10 yaşa göre daha uzundu. Sugammadeks verilmesini izleyerek bloğun TOF %25'ten %90'a ulaşma süresi (T3) sevofluran anestezisi alan küçük yaş grubunda belirgin olarak daha kısaydı. Dezfluran grubunda sugammadeks sonrası 2., 5., 10.dk PIP değerlerinde küçük fakat anlamlı artış gözlendi. SAB, DAB, KAH, bronkospazm, döküntü gibi bir komplikasyon görülmedi. Çalışma grubumuzu oluşturan çocuklarda sevofluran anestezisi alan 2-10 ve 2-4 yaş grubunda roküronyumun etki süresi daha uzundu. Tersine, sugammadeksle TOF %90'a ulaşma süresi sevofluran anestezisi alanlarda daha kısaydı. Dezfluran grubunda, PIP istatistiki anlamlı fakat klinik anlamlılık taşımayacak kadar arttı. Sugammadekse ait herhangi bir yan etki görülmedi, tek doz 0,6 mg/kg roküronyumdan hızlı ve etkili bir derlenme sağlandı.
Özet (Çeviri)
It is known that in children neuromuscular blockers may have different effects with various inhalation agents. The literature on sugammadex in children is still limited. We aimed to observe the effects of sugammadex on reversal a single dose of rocuronium and peak inspiratory pressure (PIP), systolic, diastolic arterial pressure (SAP, DAP) and heart rate (HR) in children (n:148) 2-10 years of age who will undergo short, elective surgery under sevoflurane (Group S) and desflurane (Group D) anesthesia. Patients were intubated at the end of time (T1) which TOF ratio from 100% to 0 by after induction with pentothal, fentanyl and 0.6 mg/kg rocuronium. The time until TOF reached 25% (T2) was recorded and 2mg/kg sugammadex were given to patients. The period until the TOF was at least 90% (T3) and in the first 10 minutes after sugammadex injection, PIP, SAP, DAP, HR and side effects were observed in the recovery room. The patients were evaluated as two subgroups: 2-4 and 5-10 years. The duration of rocuronium effect (T2) was longer in the sevoflurane group in 2-10 age period. In 2-4 years group, the duration of rocuronium effect was longer than the older 5-10 years. Following sugammadex injection, the time to reach from TOF 25% to 90% (T3) was significantly shorter in the younger age group in Group S. After sugammadex, a small but significant increase in PIP values was observed in Group D at the 2nd, 5th and 10th minutes. No SAP, DAP, HR, bronchospasm, rash or any complications were observed. In our sample, T2 for the 2-10 and 2-4 age groups was significantly longer in children receiving sevoflurane. On the other hand, the time that TOF value reach 90% with a reversal effect of sugammadex on rocuronium was shorter in sevoflurane anesthesia. PIP was statistically higher in the desflurane group after sugammadex however short of clinical significance. No side effects were observed related to sugammadex. Rapid and effective recovery was achieved from a single dose of 0.6 mg/kg rocuronium.