Kredilendirme sürecinde uluslararası finansal raporlama standartlarına göre konsolide finansal raporların düzenlenmesi
Preparing consolidated financial statements according to ifrs in the credit evaluating process
  1. Tez No: 565120
  2. Yazar: MEHMET MAŞUK FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bankalar karlarının çoğunu kredilerden elde etmektedirler. Ancak, kredilerin temerrüde düşme olasılığı diğer aktif kalemlere göre daha fazladır. Bu gerçekten dolayı bankalar kredi analizi yapmaktadırlar. Kredi analizi temel olarak bir kredi isteklisi müşterinin kredi ödeme gücü ve isteğini sistematik ve detaylı bir şekilde yapılmasıdır. Bazen bankalar tek bir firmanın ödeme kapasitesi ve kredi ödeme isteğinin analizi yerine bir grubun veya ana ortaklığın ödeme kapasitesi ve kredi ödeme isteğinin analizini yapmak durumunda kalabilirler. Grubun veya ana ortaklığın ödeme kapasitesini belirlemek için konsolide finansal tabloların analiz edilmesi gerekir. Konsolide finansal tablolar bir grubun (ana ortaklık ve bağlı ortaklılıklarının) finansal yapısı ve faaliyet sonuçlarını raporlamaktadırlar. Konsolide finansal tablolar iki aşamada düzenlenir: Birinci aşamada ana ortaklık ve bağlı ortaklığın varlık, borç, gelir ve giderleri satır satır toplanır. İkinci aşamada da, grup içi işlemler eliminasyona tabi tutulur. Bu çalışma ile konsolidasyonun UFRS'ye göre nasıl düzenleneceği detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks principally make their profits by issuing loans. Banks loans also have a higher probability of default than other assets. Because of that phenomenon banks make credit analysis which is an investigative framework that permits the systematic and comprehensive assessment of a firm's capacity and willingness to pay its financial obligations. Sometimes bans analyze the group or the parent rather than a single firm. In that case, the credit analysis is about determining the group's ability to pay its credit in full. To determine the ability of a group we should analyze the groups consolidated financial statements. Consolidated financial statements report the result of operations and financial condition of a parent company and its subsidiaries in one set of statements. Consolidated financial statements reflect a business entity controlled by a single company called the parent. Consolidation involves two stages: aggregation and elimination: First; assets, liabilities, revenues, and expenses of subsidiaries and the parent. The second stage is to eliminate intercompany transactions to avoid double counting. With this study preparing consolidated financial statements is explained.